27 Ekim 2014 Pazartesi

Yeşil çay

Bu makalemizde yeşil çayın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi üzerine hazırlamış bulunuyoruz. Bitkilerimiz.org olarak makalemizn sizlerin beğenisini kazanacağını ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Yeşil Çay 


Yeşil çay (green tea), Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çay. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez.

Her iki çayda da kafein bulunmaktadır, ancak yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. siyah çay da, yeşil çayın da antioksidan özellikleri vardır, ancak daha az işlem gördüğü için yeşil çaydaki antioksidan miktarı daha fazladır.

 

Yeşil Çayın Faydaları

 

  • Kanser riskini azaltır. 
  • Göz sağlığı açısından çok faydalıdır, göz çevresi kremleri bile vardır. 
  • Sabahleyin insana zindelik verir.Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir. 
  • Yeşil çay düzenli içilmesi halinde prostat kanseri riskini üçte iki azalmaktadır. Yeşil çay deri kanserine yol açan ultroviyole ışınların zararından korur. Tümörü küçültür. Antioksidandır.
Yeşil çay içindeki kafein sayesinde Performansı etkiler,yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır. İdrar söktürücüdür. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor.

Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde Kan damarlarını güçlendirir. Yeşil çay içindeki polisakkaridler sayesinde Kan şekerini düşürür.

Yeşil çay içindeki fluorid sayesinde Diş çürümesini engeller. Yeşil çay içindeki E vitamini sayesinde Antioksidan olarak rol oynar.Yaşlanmayı geciktirir.

 

Yeşil Çay Nası Kullanılır

 

Bir büyük fincana 1-2 çay kaşığı yeşil çay atabilirsiniz. Yeşil çayı kaynatmayınız yeşil çayın üzerine kaynamış su ekleyerek demleyiniz, demlenme süresi 2 dakikadan az 6 dakikadan fazla olmamalıdır.

İçerisine şeker koymayınız. Şeker yerine bal koyabilirsiniz ayrıca yeşil çayınıza nane ya da zencefil de ekleyebilirisiniz.

Yaralı bölgeye tampon yapabilirsiniz, gözleriniz şişmiş ise bir beze yeşil çayı koyup soğutur gözlerinize koyarsanız şişlikleri indirecektir. Yeşil çayınız poşet çay ise direk buzdolabında bekletip kullanabilirsiniz.

Ayak mantarı için ayağınızı ılık yeşil çay içerisinde bekletebilirsiniz Yeşilçayın anti bakteriyel ve antiviral özelliğinden dolayı bir çok alanda kullanılabilir, yeter ki kullandıktan sonra kullandığınız bölgeyi durulamayın.

Yazımızın sonuna gelirken, yeşi,l çay hakkında derlediğimiz çalışmamaızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder