26 Ekim 2014 Pazar

Ylang Ylang

Bitkilerimiz.org olarak son yıllarda tıp çevrelerinin popüleritesini kazanan önemli bir tedavi destekleyicisi olan ylang ylang ağacı ve yağının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizi değerli okurlarımız için itinayala hazırladık. çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Ylang Ylang Ağacı

 

Ylang Ylang;  Güney Asya’da yetişen yaklaşık 40 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen bir ağaç türüdür. Ylang ylang ağaçcının uzun ve sarkık yeşilimsi-sarı yaprakları vardır.

Her biri yıldız şeklindeki çiçeğinin bazen pembe de olabilen altı yaprağı vardır. ylang ylang yağı ise, Canana odorata olarak bilinen ylang ylang ağacının taze çiçekli kısımlarından ekstraksiyon yani buhar damıtma  yöntemi ile elde edilir. Tatlı, etkili floral kokuya sahiptir.

A, C, B1, B2 vitaminleriyle, protein ve mineraller içermektedir. Adı uzakdoğu dillerinde “Çiçeklerin çiçeği – Flower of Flowers’ anlamına gelmektedir. Tropikal Asya’da yüksek tansiyon, ishal, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için kullanılmıştır.

 

Ylang Ylang Faydaları

 

Sinir sistemine dayalı stres, öfke, endişe, tansiyon, korku, şok ve panik duygularını yatıştırıcı, uykusuzluk giderici, tansiyonu dengeleyici, depresyonun yarattığı etkileri hafifletici özelliği bulunmaktadır.  

Kadınlar regl döneminde yaşadıkları stresi ve ruhsal değişimlerin verdiği sıkıntıyı ylang ylang yağı hafifletir.

ylang ylang yagı ve faydaları


Yapılan bilimsel araştırmalar, bu yağın geranil asetat, p-kresil metil eter, linalol, benzil asetat, metil benzoat, kariyofilen, benzil benzoat, seskiterpenler gibi önemli mineral bileşikleri içerdiğini göstermektedir.
  • Aromatik ve ferahlatıcıdır. 
  • Cildi ve saçları yenileyicidir. 
  •  Afrodizyaktır. Zihinsel ve duygusal olarak etkileyicidir. 
  • Aromaterapide; stresi ve gerginliği uzaklaştırmak ve ruh halini düzeltmek için kullanılır. 
  • Tropikal Asya’da yüksek tansiyon, ishal, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için kullanılmıştır. 
  • Antidepresan olan Ylang Ylang Yağı kas gevşetici, hücre yenileyici özelliklerine sahiptir. Kuru ciltleri nemlendirmekle beraber cilt çatlakları için kullanılmaktadır.
  • Akciğer, kalp, kalın ve ince bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Ylang Ylang Nasıl KullanılırAromaterapinin vazgeçilmez bitki yağlarından birisi olan Ylang Ylang, ülkemizde pek bilinmemesine karşın, aromaterapi uygulamalarının yaygın olduğu uzakdoğu ve batıda (Avrupa ve ABD) oldukça iyi tanınan değerli bir yağdır. Baş ağrısı, bronşit, solunum yolları rahatsızlıkları, grip rahatsızlıklarında buğu şeklinde uygulanabilir. Sivilceli ciltlerde direkt veya buhar yoluyla uygulanırsa antiseptik bir özelliği vardır.

Banyo suyuna koyulacak 8-10 damla aromatik yağ, dinlendirici etki yapar. Yüze uygulama yapılacaksa 1 lt. suya 3-4 damla aromatik yağ koyularak uygulanır. Ylang-ylang yağı ile susam yağı karıştırarak yapacağınız bir masaj sizi oldukça rahatlatır.

Makalemizn sonuna gelirken ylang ylang ağacı ve yağının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz çalışmamıdan faydalanabilğinizi umudediyor, sıradaki makalemiznde okunmaya değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekküreder iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder