26 Ekim 2014 Pazar

Yoğurt otu

Bu makalemizde yoğurt otunun faydaları yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunmaktayız. yazımızın değerli okurlarımızın yararlanabilceği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Yoğurt otu 


Yoğur otu (Galium verum L.);Isırgangiller familyasından, 30-80 cm boyunda, dikine yükselen, çok yıllık bir bitkidir. Sapındaki tüylerin yardımıyla rahatça tırmanabilir. Gövdesi dört köşe olup üzeri çengele benzer ince kıllarla örtülüdür.

Gövdenin alt bölümü çok dallıdır. Yaprakları almaşık ve tam kenarlıdır. Çiçekleri yaprak sapları dibinde kümelenmiş şekilde oldukça küçük çok sayıda çiçekten meydana gelir ve genellikle beyazımsı yeşil renklidir.

Yöresel olarak, yapışkan otu, çobansüzeği, sünnetlik otu, sünnetlice otu ve kazotu olarak da tanınır. Bitkinin türlerinin hepsi şifalıdır, ama sarı çiçekli yoğurtotu ender bulunan bir bitkidir ve kurutulduktan birkaç ay sonra kararmaya başlar. Tırmanıcı yoğurtotu ise pratik olarak her yerde karşımıza çıkar ve kurutulduktan sonra iki yıl kadar kullanılabilir.

Yoğurt otu adını, bir dönemler, yoğurt ve peynir yapımında kullanılmasından almıştır.Birçok hastalıkta tedavi için kullanılmıştır. Karaciğer, guatr, şişmanlık, yılan sokması, cüz zam ve kanser tedavisinde kullanılmıştır.

 

yoğurt otu faydaları

 

  • İdrar söktürücüdür. 
  • Sinirleri yatıştırır. 
  • Kansere karşı koruyucudur. 
  •  Egzama gibi deri hastalıklarına iyi gelir ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. 
  • Böbrek hastalıkları ve guatra karşı etkilidir. 
  • Vücudu ve kanı temizler. 
  • Epilepsi (Sara), Parkinson gibi sinirsel hastalıklarda tavsiye edilir. 
  • Kırışık ciltleri gerginleştirir.

 

Yoğurt Otu Nasıl Kullanılır

 

Yoğurt otu; Nisan-Mayıs döneminde, yoğurtotu henüz körpe ve tam yeşilken, toprak üstündeki bitkinin tümü, sararmış yapraklar hariç toplanır ve hemen demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra ince kıyılarak  2-3 gün olarak anlamıyla kuruması beklenir.

Yoğurt otu çayı sarıballıbaba ve altınbaşak otları ile karıştırılarak etkisi daha da güçlendirilebilir. Böbrek hastaliklari ve iltihaplarinda çok faydalidir. Özellikle esit miktarda altınbaşak ve sarıballıbaba ile karistirildiginda 2 haftada oldukça iyi neticeler alinabilir.

 

yoğurt otu çayı

 

Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatarak çayı hazırlanır. Çayı içilebileceği gibi haricen yara ve deri hastalıklarına pansuman yapmak için de kullanılabilir. Günde 2-5 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir veya ılıklaştırılarak kompres ve gargara yapılır.

Bunun yanında yoğurt otunun sıkılarak elde edilen özsuyu da, her gün hasta deriye sürülüp, kuruması beklenerek kullanılabilir.


yoğurt otu merhemi Merhem yapımı : Bitkinin özsuyu oda sıcaklığındaki tereyağı ile iyice karıştırılır ve elde edilen merhem buzdolabında saklanır. Merhem uzun süre dayanmaz. Böbrek, karaciger, dalak ve pankreasi toksik atiklardan temizler. Lenf sistemi hastaliklarinda çokfaydalidir.

Yoğurt otunun faydaları yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini icelediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Çalışmamızın sizlerin beğenisini kazandığını umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. iyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder