25 Ekim 2014 Cumartesi

Yonca

Yonca bitkisi, özellikle dört yapraklı yonca, bütün kültürlerde iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Yoncanın dört yaprağının da ayrı birer anlamı vardır. Birinci yaprak ümidi, ikincisi imanı, üçüncüsü aşkı, dördüncü yaprak ise şansı simgeler. Tabiatta çok nadir bulunan işte bu dört yapraklı türüdür. Hıristiyanlık inanışında Havva’nın cennet bahçesinde elinde dört yapraklı yonca ile dolaştığı kabul edilir.

 

Yonca

 

Yonca (Medicago sativa), Baklagiller familyasından; bir bitki cinsidir. Birçok türü vardır. Kokulu yonca yurdumuzda yetişen 30-100 cm boyunda, uzun yıllar yaşayabilen otsu bir bitkidir.

Gövdesi silindir biçiminde, tüysüz açık yeşil renkli, boyuna çizgili ve çok dallıdır. Yaprakları saplıdır. Çiçekleri sarı renkli ve güzel kokuludur. Dalların ucunda dik salkımlar halindedirler. Çiçekli ve yapraklı dalları; kumarin, melilotik ve kumarik asitler ve uçucu bir yağ taşır.

İçeriğinde bol miktarda bitkisel protein bulunur. A, B grubu, C, D, E ve K vitaminlerini içeren yonca vitamin bakımından oldukça zengin olmasının yanında, başta kalsiyum olmak üzere mineraller açısından da zengin bir besindir.

 

Yoncanın Faydaları

 

  • İştah açıcıdır. Besin değeri oldukça yüksek bir besin olan yonca vücuda kuvvet ve enerji verir. Bu özelliğiyle özellikle kansızlık çekenlere faydalıdır. 
  • Anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Romatizma ağrılarını azaltır. Ateşi düşürür.
  • İshali keser. Midenin düzenli çalışmasına yardımcı olur. 
  • Sinirleri yatıştırır ve baş ağrısını giderir. 
  • Kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkiye sahiptir. 
  • Şeker hastalığında da faydalıdır. 
  • Kanı ve karaciğeri temizler.

Ayrıca, kanı ve karaciğeri temizler. Besin değeri oldukça yüksek bir besin olan yonca vücuda kuvvet ve enerji verir. Bu özelliğiyle özellikle kansızlık çekenlere faydalıdır.

 

Yonca Nasıl Kullanılır

 

Yoncanın en iyi yetiştiği topraklar; tınlı, kumlu-tınlı, kumu çok fazla olmayan ve yeter derecede kireç içeren topraklardır. İlkbaharda veya sonbaharda hasat edilebilirler.

Yonca bitkisinin yaprakları ve kökleri kullanılır. Çayı yapılabilir. Hayvanlarda et ve süt verimini arttırdığı için hayvan yemi olarak kullanımı yaygındır. Kurutulmuş yonca otlarının bir demlikte kısık ateşte 15-20 dakka kaynatılmasının ardından kısa bir süre dinlendirilmesiyle isteğe bağlı limon dilimlerek tüketilabilir.

 

Yonca Çayı

 

Yonca çayı, yarım veya bir tatlı kasığı ince kıyılmış yaprak , yarım lt kaynar suda haşlanır ve demlenmesi için 4-5 dakika demlenir .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder