26 Ekim 2014 Pazar

Yulaf

Çok önemli bir tarım bitkisi olan yulafın, faydaları, zararları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucunda, sizlerin faydanabilmesi için itinayla hazırladık. Makalemizden yararlanabileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.  

 

Yulaf 

 

Yulaf (Avena), bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen bir tarım bitkisidir.  Buğdaygiller familyasından, 50-150 cm boyunda, bir yıllık otsu tahıl bitkisi  olan yulafın  gövdeleri boğumludur. Bu boğumlardan ince şerit halinde yaprakları çıkar. Çiçekleri sık olmayan salkımlar halinde açar.

Yurdumuzda üretimi daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmaktadır. Bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir.

B grubu vitaminler ile başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri olmak üzere mineraller bakımından da zengindir.Yulafın içerinde öenmli miktarda bulunan, Beta glukan minerali aslında bir tür polisakkarittir (bir tür glikoz / şeker molekülü). Beta glukan, kolesterol seviyesinin düşmesine yardım eder, kardiyovasküler rahatsızlık ve inme riskini önemli derecede azaltır

 

Yulafın Faydaları

 

Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücuda rahatlık verir. Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücudu, kas ve kemikleri güçlendirir. Dişleri korur. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. İktidarsızlığa iyi gelir. Troid bezinin düzenli çalışmasını sağlayarak, Guatrı önlemeye yardımcı olur.

Kandaki şeker miktarını ve kolesterolü düşürür. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir ve idrar söktürür. Özellikle çocuklarda görülen hazımsızlığa karşı faydalıdır. Adet dönemindeki ağrı ve şikayetleri azaltır.

Yulaf, şeker hastalığı diyetinde de mutlaka yer alması gereken bir tahıldır. Çünkü sodyum ve şeker açısından zayıftır. Pektin ve emicelluloz (bu madde vücuda giren şekeri yakalayarak konsantrasyonunu azaltıyor) sayesinde kan şekerini düşürüyor.

Yulaf, hücrelere enerji taşınmasında, dokulara kan aracılığı ile oksijen  transferinde ve zarar gören yaşlı hücrelerin yenilenmesinde son derece etkili bir besin. Ayrıca zehirli kurşun, kadmiyum ve krom gibi ağır metallerle birleşip bu maddelerin vücuttan atılımını sağlıyor.

 

Yulafın Zararları

 

bu kadar önemli ölçüde faydaları dokunan bir tahıl bitkisinin elbette ciddi sıkıntılara yol açacak zararları olmamakla beraber , tüketimi konusunda yine de dikkat edilmesi ve göz ardı edilmemesi gereken yanları olduğunuda unutmamak gerekir.

Yapılan bağzı bilimsel çalışmalar yulafın kan şekerini yükseltici etkide bulunduğunu da gösteriyor. Sabahları kahvaltıda sadece yulaf tüketmemeli yulafın yanı sıra protein içeren besinlerin alınması gerektiği de unutulmamalıdır..

 

Yulaf Nasıl Tüketilmelidir

 

Yulaftan yulaf ezmesi, unu ve ekmeği yapılabilir. Yulaf lapa haline getirilip çıbanların üzerine konursa faydası görülür. Yulaf unu özellikle çocuk mamalarında kullanılır.

Yulaf ya da yulaf unu kaynatılıp elde edilen su süzülüp banyo suyuna katılırsa cildi korur, rahatlatır ve yumuşatır. Ciltteki kızarıklık ve kaşıntıları giderir. Bebeklerdeki pişiklerde de etkilidir.

 

Yulaf Çayı

 

Yulaf çayı vücuda kuvvet verir, idrarı arttırır ve kabızlığı giderir. 2 su bardağı yulaf tanesi veya yulaf unu ilave edilmiş sıcak banyolar, rahat ve sağlıklı bir uyku sağlıyor.

Bir yemek kaşığı ince kıyılmış yeşil yulaf, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, tatlandırılmadan içilir.

Makalemizn sonuna gelirken yulaf bitkisini bütün yönleriyle değerlendirdiğimiz çalışmamızdan azami ölçüde yararlandığınızı umuyor yazımıza vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. sıradaki makalemizinde dikkate değer oldunu vurgulamak ister, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder