25 Ekim 2014 Cumartesi

Zakkum

 Yunan mitolojisinde Leander adındaki gencin, Marmara denizinin karşı kıyısında yaşayan sevgilisini görmek için yüzerek karşı kıyıya geçmesini, fırtınalı bir eylül akşamında ise , yine sevgilisinin hasretiyle yanıp tutuşan Leander kendini azgın sulara bırakarak yaşamını kaybetmesi anlatılır. Leander karanlık sularda yorgunluktan can verir. Azgın dalgalar, sevgilisini bir kez daha görebilmek için çırpınan gencin cansız bedenini beyaz kumlara bırakır. Bunu gören genç kız, sevgilisi için topladığı zakkum çiçeklerini Leander’in cansız bedenine serer. İşte o günden bu yana, zakkum çiçekleri Leander’in sonsuz aşkının simgesi olarak sahilleri süslüyor.

 

Zakkum

 

Zakkum (Nerium oleander), Apocynaceae familyasından Haziran-Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açan 2-5 myüksekliğinde zehirli bir bitki türü. Yaz aylarında pembe çiçekler açan, yaprak dökmeyen, daha çok Akdeniz ülkelerinde yetişen ve sulak yerleri seven, 4 metreye kadar boylanabilen küçük bir ağaçtır. Zehirli bir bitkidir. Bir yaprağı bile ciddi zehirlenmelere sebebiyet verecek kadar etkilir.

Akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetişen; yurdumuzda Batı ve Güney Anadolu’da dere yataklarında bulunan bir bitkidir. Yapraklarında reçine, tanen, glikoz, C vitamini ve oleandrin adında bir glikozit vardır. Kabukları ve tohumlarında da etkili maddeler vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

 

Zakkumun faydaları


  • Kalbi kuvvetlendiricidir, fakat bunun için çok düşük dozlarda kullanılmalıdır. 
  • İdrar söktürücüdür. 
  • Uyuz gibi deri kaşıntılarına, bit, pire gibi zararlılara ve arı sokmasına karşı haricen kullanımı faydalıdır. Haricen adale ağrılarını da hafifletir.
Yapılan bir çok bilimsel araştırma zakkumun kansere karşıtedavi edici olduğunu belirtmektedir. Zakkum özünden faydalanılarak hazırlanan kanser ilaçları üretilmeye başlanmış ise de konuyla ilgili araştırmalar henüz tamamlanmamıştır. Halk arasında haricen deri kanserine karşı kullanılmaktadır.

 

Zakkum Nasıl Kullanılır

 

Haricen kullanıldığı takdirde adale ağrılarını giderir. Akrep ve arı sokmasında faydalıdır. zeytinyağı ile karıştırılarak haricen cilt problemleri içinde  kullanılabilir.

Çok zehirli bir bitki olduğu için küçük miktarlarda dahi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyağı ile karıştırılarak haricen kullanılabilir.

 

Zakkum Yağının Faydaları 

 


Zakkum yağı; zakkum tohumundan soğuk pres yöntemi çıkarılır. Elde edilen yağ siyatik, nikris ve mafsal ağrılarına karş faydalıdır. Vücutta meydana gelen titreme, uyuşukluk, felç başlangıcı ve kazıklı humma gibi hastalıklar için daha faydalıdır. Aynı zamanda Zakkum yağı, soğuktan meydana gelen mafsal, sinir, lif ve bel ağrıları için gayet faydalıdır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Zakkum çiçeğiğ hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder