25 Ekim 2014 Cumartesi

Zambak

Zambak , tarhi ve sosyolojik yönden önemli sembolik bitkilerden biridir. Dogu ve Ortadogu kültürlerinde sıkca yer alır. Zambak, zambakgillerden oluşan seksen kadar türün adıdır. suleyman mabedi sütunları kapsamıda zambaklarin "basliklarindaki zambaklarin beyazliği ruh temizliğini anlatir."

 

Zambak

 

Zambak, zambakgiller (Liliaceae) familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik çiçekli bitkidir.  Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır, bazı soğanlı türleri de yenilebilir cinstendir

50 kadar türü vardır. Beyaz zambak 1 metre kadar boylanabilir. Çiçekleri beyazdır. Kırmızı zambak yüksek dağlarda bulunur. Trabzon zambağı Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir.  Bileşiminde demir ve bor bulunan akzambağın çiçeklerinin ve soğanının ağrı kesici özelliği vardır.

 

Zambağın Faydaları

 

  • Suyu yüzdeki lekeleri çıkarmakta etkilidir. Ayrıca, yüze parlaklık verir. 
  • Zambaktan elde edilen zambak yağı, başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere, cilt bakımı için kullanılır. 
  • Zambak yağı cildi gerginleştirerek daha genç ve diri görünmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle pek çok cilt ve gözaltı kreminde hammadde olarak kullanılır.
  • Başta diş ağrıları ve adet sancıları olmak üzere vücut ağrılarını giderici özelliği ile ağrı kesici olarak kullanılır. 
  • Diş iltihaplarında faydalıdır. Ciltteki apse, şişlik ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. 
Ayrıca, cildi gerginleştirir ve gençleştirir. Zambak çiçeği; cilt gençleştirici özellik, ve cildi gerginleştirici etki, zambağın faydaları arasında yer alan unsurlardandır.

 

Zambak Çiçeği Nasıl Kullanılır

 

Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır. Beyaz zambak çiçeği tıbbi amaçla kullanılan türüdür

 

Zambak Çayı

 

Bitkinin toprak üstü kısımları da kırık, yara, çıban ve sivilce üzerine dışardan uygulanır. zambak çiçeğinin soğanı,20 gram soğan1 litre(5 bardak) sıcak suda demlenip günde 2-3 kez birer bardak içilir.

 

Zambak Yağı – Zambak Yağı Nasıl Elde Edilir

 

Zambak yağı, bir güzellik yağı olduğu kadar, bu yağ ile eller ovuşturulduğunda parmak uçlarından bileklere kadar uzayan sinir ağrılarını da yok eder. Zambaktan elde edilen zambak yağı başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere cilt bakımı için kullanılır.

 

Zambak Yağı Nasıl Yapılır

 


50 gram zambak ince ince kıyıldıktan sonra, zeytinyağı dolu bir kavanoza konarak ağzı kapatılır.  İki hafta süreyle güneşte dinlendirilir. Dinlendirilen kavanoz kaynar suyun içinde pişirildikten sonra ince bir tülbentte süzülerek zambak yağı elde edilir.

 

Zambak Merhemi

 

Haşlanmış zambak kökü enfekte yaralar ve göğüs üzerine sürülerek öksürük giderilmesinde kullanılır. Ayrıca haşlanmış zambak kökü merhem halinde kaşlara sürüldüğünde “kaş büyümesini” teşvik eder. Beyaz zambak kökü püre haline getirilerek küçük bir tencereye yerleştirilir, içine bir miktar balmumu eklenir ve iyice kaynatılır ve elde edilen akışkan su yatmadan önce kaşlara sürülür.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Zambak hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: ZAKKUM 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder