23 Ekim 2014 Perşembe

Zencefil

Bitkilerimiz.org olarak bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi sonucunda hazırladığımız Zencefilin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım alanları hakkındaki makalemizin siz değerli okuyucularımızın yararlanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.


Zencefil 


Zencefil (Zingiber officinale), zencefilgiller familyasından bir metreye kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Beyaz (bazen sarıya çalan yeşil) çiçekleri orkideye benzer. Tropikal ilkim bitkisi olan zencefil, üklemiz koşullarında doğal olarak yetişmemekle beraber suni yollarla üretilen zencefillerinde beklenen faydayı sağladığı söylenemez.

Anavatanı Asya’nın tropikal bölgeleri olan zencefil Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tropikal bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Güney Çin’den gelen Zencefil, önce Hindistan’a; ardından Güneydoğu Asya’ya, Batı Afrika’ya ve Karayipler’e yayılmıştır.

Zencefilin etkili bir tedavi destekleyici oluşunun en önemli nedenlerinden birisi uçucu yağların olması ve yapısındaki fenol bileşikler olan shogaols ve gingerols bileşiklerinin güçlü birer anti oksidan kaynağı olmalarıdır. Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de bu bitkiyi önemli yapmaktadır.

Zencefilin Bilinen 10 Faydası


  • Kan inceltici özelliği ile sirkülasyonu arttırır. Aspirine göre avantajı mide için herhangi bir zararının bulunmaması aksine mideyi yatıştırıcı özelliğidir. 
  • Kan dolaşımını arttırıcı etkisi kalp hastalıklarına karşı kullanılmasının ana nedenidir.
  • Mide ve bağırsakta meydana gelen gaz spazmları, şiddetli ağrıları geçirir. Midede meydana gelen hazımsızlığı giderir. 
  • Metabolizmayı hızlandırır. 
  • Boğaz şişkinliklerini indirir. 
  • İshali kesmeye yardımcı olur. 
  • İştah açar. 
  • Kalbin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. 
  • Etkili solunum almanıza ve rahat uyumanıza yardımcı olur.


Zencefilin ZararlarıZencefil, içeriğindeki uçucu yağların yoğun olarak bulunmasından kaynaklı mide rahatsızlığı yaşanların kullanımı açısından riskli bir bitkidir. karaciğer ve mide iltihabı tedavisi gören ülser şikayeti olan kişilerin, zenfili tüketmemeleri bu sebebten kaynaklı önemlidir.

Ayriyetten, kan inceltici yapısından kaynaklı, özellikle ameliyat olma durumlarından önce mutlaka kullanımı bırakılması gereken bir önem arz etmektedir. yaraların çabuk kaynaması ve kanın pıhtılaşması sürecini olumsuz etkilememesi açısından tüketilmemesi gerekmektedir.

Hamile ve bebek emzirme sürecinde olan kadınlarda kullanılırken doktor yönergesi doğrultusunda alınmalıdır. Gebelikte kullanım özellikle ilk iki ayından sonra olmalı ve günde dört kez 250 mg’ dan fazla olmaması esas kuraldır.Kullanılmak üzere hazırlanan zencefil aynı anda değil de, günün değişik saatlerine dağıtılarak kullanılmalıdır.


Zencefil Nasıl KullanılırZencefilin kullanılan bölümü toprak altında bulunan bej renkli kök-sapıdır. Dünyanın birçok mutfağında genelde kök olarak kullanılır. Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan kısımdır.

Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır. Mide rahatsızlığına, baş dönmesine iyi gelir ve daha birçok alanda yararı vardır.Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Öksürük Tedavisinde Zencefilin Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız


Zencefil ÇayıZencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir.

Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır.demlenen çayı , bal ile tatlandırılarak yada içine bir miktar limon sıkılarak içilirsiniz.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Zencefil hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: ZAMBAK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder