23 Ekim 2014 Perşembe

Zerdeçal

Bu makalemizde Ülkemizin doğal koşullarında yetişmeyen, Asya topraklarının kutsal tozu olarak bilinen,  özellikle tıp dünyasının ilgi odağında olan zerdeçal bitkisinin yapısal özellikleri , faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli Bitkilerimiz.org okurları için bir çok bilimsel kaynağın taranmasıyla hazırladık.  Umuyoruz ki yazımızdan faydalanabilir ve okurken keyif alabilirsiniz. İyi okumalar.

Zerdeçal 


Zerdeçal (Curcuma longa), zencefilgiller familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarak da bilinir.

Anavatanı Güney Asya’dır. Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerde yetişir.

Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta veya armut seklindedir. Yan kökleri ise parmak şeklindedir. Rizomların üst yüzü sarımsı, iç yüzü ise sarı renklidir. Acımsı bir tadı vardır. Tropik bölgelerde yetişen ve zencefil benzeri bir bitki olan zerdeçal,  yüzyıllardır Hint tıbbı ve Çin tıbbında kullanılıyor.


Zerdeçalin Tıbbi Kullanımı


Son birkaç yıldır yapılan ve onay verilen birçok çalışma da; bu baharatın özellikle kanserden korunmada ve hastalığın tedavisinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanıldığı ve  damar yolunu rahatlatıcı etkisiyle çok faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Karaciğeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder. Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır. Zerdeçalin en etkin maddesi olan Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır.

Zerdeçalın kemik sağlığında da önemli rolü olduğu anlaşılmıştır. Kemik dokusunun aşınmasına neden olan. Curcumin, osteoklast aktivitesini azaltarak kemik dokudaki çözülmeyi azaltır. Ayrıca kadınlarda orta ve ileri yaşlarda östrojen (kadınlık hormonu) azalması nedeni ile oluşan osteoporozu
( kemik erimesi ) da önlemektedir.


Zerdeçalin Bilinen 10 Faydası  • Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve göğüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür. 
  • Safra kesesi  hastalıklarına karşı etkisi deneysel çalışmalarda kanıtlanmış ve zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.
  • Kalp hastalıklarını önleyebileceği yine yapılan araştırma sonuçlarından biridir. 
  • Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır. Sigaranın verdigi zararları önemli ölçüde azaltabileceği yapılan bir çalışmada görülmüştür.
  • Anti oksidan özellikleri sayesinde,  zerdeçal, , alzheimer, romatizma, şeker hastalığı gibi bir çok hastalığa da iyi gelmektektedir. 
  • Özellikle mikroplu olsun veya olmasın iltihabi hastalıkların tedavisinde de zerdeçal bal karışımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Kandaki kötü kolesterol ve trigliseridin ( yağ ve yağ asitleri normal seviyelere düşmesine de yardımcı olan zerdeçal, kalp damar ve kolesterol hastalarının dikkate alması gereken bir baharattır.
  • Zerdeçalde bolca bulunan demir, manganez, potasyum gibi mineraller ile B6 vitamini ve C vitaminleri hem bağışıklık sistemini güçlü kılmakta hem de vücudun görevlerini düzgün bir biçimde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. 
  • Zerdeçal bitkisi güçlü antioksidan içerik barındırdığı için bağışıklık sistemine katkı yapar.
Kısacası genç ve sağlıklı kalmak ve hastalıklardan uzak durmak istiyorsanız zerdeçal bal karışımı tüketmeye özen göstermelisiniz.

Zerdeçal Bitkisi Nasıl Kullanılır


Zerdeçal bitkisinin yapılan bütün çalışmalara rağmen toz hali dışında , kullanılabilen bir yapısının olmaması kullanım yöntemlerini de sınırlamaktadır. Bitki camiasında neredeyse bütün bitkilerin ekstrat , kür vb. kullanım biçimleri mümkün iken zerdeçalin kendine özgün yapısı bu teknikleri sınırlandırmaktadır.


Zerdeçal Çayı


 1 yemek kaşığı zerdeçal  limon suyu ve balı karıştırılır ve yüzdeki cilt lekeleri olan bölgelere veya yüzün beyazlanmasının arzu edildiği yerlere sürülür. 20 dk beklendikten sonra ılık suyla yüz durulanır.


Hemoterapide Zerdeçal


Çay zerdeçal kökünün tozundan veya ince kıyılmış halinden yarım kahve kaşığı (2g) demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Zerdeçal hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makale: ZEYTİN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder