23 Ekim 2014 Perşembe

Zeytin

İlk çağlardan günümüze kadar insanların kullandıkları bir meyve olan zeytin mitolojik efsanelere bile konu olan dönem dönem kutsal kabul edilen, hatta barış sembolü olarak kullanılan "zeytin dalı" bir bitki. Bu yazımızda size zeytin nedir, zeytinin faydaları, zeytinin kullanımı zeytin yağı gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağım iyi okumalar.


ZEYTİN


Zeytin, başlıbaşına bir kökeni olan bitkidir ve  zeytingiller familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç ve onun meyvesine zeytin denmektedir. Zeytin, çeşidine  göre ufak boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaç olarak karşımıza çıkar. Zeytin ağacının bu türleri meyveleri de belirler, meyvelerinin boyutları ve tatları farklı farklıdır. O kadar ki, bir bölgede yetişen aynı cins ağacın bile güneşlenme farklarından dolayı meyve kalitesi değişmektedir.

Geniş, kıvrımlı ve yumru bir gövdesi olan zeytin baharın sonlarına doğru yaprakların altında seyrek öbekler  halinde açan ve küçük beyazımsı renk toonlarında kokulu çiçekleri olan bir ağaçtır. 

Zeytin Ağacı Hakkında Özel Bir Bilgi


Yüze yakın çeşidi bulunan zeytin ağacının ülkemizdeki en yaygın türleri şunlardır
  • Ayvalık Zeytini: bu zeytinin meyveleri ve çekirdekleri orta büyüklüktedir ve yaklaşık  % 25 oranında yağ içerirler Türkiye'de daha  çok zeytinyağı elde etmek için kullanılır.
  • Memecik Zeytini: bu zeytin cinsinin meyveleri ve çekirdekleri oldukça iridir % 30 civarında yağ içerir. Sofralık veya yağlık olarak yetiştirilir.
  • Domat Zeytini: bu zeytin çeşidinin meyveleri çok iri olmasına rağmen çekirdekleri orta büyüklüktedir. %20 yağ içerir bu yüzden sofralık olarak kullanılır,  olup etten kolay ayrılır ve % 20,6 yağ içerir. İçi dolan zeytin çeşidi budur, piyasadaki biber dolgulu zeytin domat zeytininden yapılır.
  • Eşek Zeytini: bu zeytin çeşidinin meyveleri ve çekirdekleri çok iridir, %20 oranında yağ içerir. Ancak beklemeye oldukça dayanıklı olduğu için özellikle tercih edilir. Ayrıca dış pazarda büyük taneli zeytinlere talep arttığı için daha çok bu dayanıklı zeytin sofralık olarak ihraç edilir.
  • Erkence Zeytini: bu zeytin çeşidi adını en erken hasat edilen zeytinden alır, %25 oranında yağlıdır. Bir çeşit mantardan dolayı meyveler ağaç dalında acılığını yitirirler, hiç bir işlem yapılmadan tüketilebilir bir zeytindir.
  • Gemlik Zeytini: bu zeytin çeşidi ülkemizdeki en yaygın zeytin çeşididir. Meyveleri ve çekirdekleri orta iriliktedir %30 civarında yağ içerir. Daha çok sofralık siyah zeytin olarak tüketilmekle birlikte, yağ üretiminde de kullanılır.
  • Samanlı Zeytini: bu zeytin çeşidi, orta irilikte meyve çekirdeklere sahiptir. Yeşil bir zeytindir ve acı oranı düşük olduğundan yeşil haliyle sofralık olarak kullanılır.
  • Bu çeşitler haricinde, Çelebi Zeytini, Büyük Topak Ulak Zeytini, Sarı Ulak Zeytini, Saurani Zeytini, Kilis Yağlık Zeytini, Nizip Yağlık Zeytini, Halhalı Zeytini, Karamani Zeytini, Elmacık Zeytini, Sayfi Zeytini,  Marantelli Zeytini, Hastos Zeytini, Butko Zeytini,  Zoncuk Zeytini,  ve Otur Zeytini gibi diğer çeitlerde ülkemizde bulunan ve yetiştirilen zeytinlerdir.


Zeytin  önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır.
Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen zeytin yağı “yağ” bakımından çok değerli bir ağaçtır. Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır.

Zeytinin faydaları


Besleyici değeri çok yüksek bir besindir. Zeytinde bol miktarda protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır.
İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Enerji verir. Karaciğer ve baş ağrısını giderir. Yüksek tansiyonu düşürür.

Zeytinyağının faydaları

Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Damarları açar. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder. Sarılığa iyi gelir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına faydalıdır. Cinsel gücü arttırır.
Zeytinyağı tok tutar. Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Cildi besler ve güzelleştirir. Hücreleri yenileyerek yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Bebek ve çocuk gelişimini destekler. Beynin ve kemiklerin gelişip güçlenmesini sağlar.

Zeytin ve Zeytinyağı Nasıl Kullanılır


zeytin yaprağı çayı

Zeytinin yaprakları kaynatılarak elde edilen zeytin yaprağı çayı ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir ve diş etlerini kuvvetlendirir.
Zeytin yapraklarını biraz ufaladıktan sonra kaynamış suya atın ve -10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp çayınızı içebilirsiniz. Etkisini görmek için günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı yemeklerden önce içilirse mide ülserine karşı korur. İdrar yollarını kayganlaştıran zeytinyağı lifli gıdalarla birlikte tüketilirse basur şikâyetlerini azaltır. Cildi besler, güzelleştirir ve kırışıklıkları azaltır.
Zeytinyağı ile gargara yapılırsa dişleri beyazlatır ve dişetlerini güçlendirir. Yanık ve deri hastalıkları ile rahim iltihaplarına sürülürse faydası görülür.

Zeytin çekirdeği

Zeytin çekirdeği yutan kişilerde ülser veya gastrit gibi mide sorunlarının sona erdiği, sindirim sistemi ve bağırsakları düzenlediği, prostat ve basur gibi rahatsızlıklara engel olduğu ve vücudunuzdaki iç organlarınızda baş gösterebilecek kanserli hücre risklerini en minimuma indirdiği de genel olarak zeytin çekirdeğinin faydaları olarak belirtilmektedir.

Ancak,   uzmanlar, zeytin çekirdeğinin iki ucunun da sivri olduğunu ve midenin de bunları öğütemediğini belirtmektedirler. Bundan dolayı da zeytin çekirdeklerinin bağırsaklara zarar verebileceğini ve tahriş edebileceğini söylemektedirler. Hemoroit sorunu olan kişilerin yaralarına da zarar verip parçalayabileceği ifade edilmektedir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Zeytin hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiiş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: ZENCEFİL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder