8 Kasım 2014 Cumartesi

Altın Kök (Rhodiola Rosea)

Bu makalemizde Rhodiola Rosea bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunmaktayız. Birçok bilimsel kaynağın araştırılması üzerine hazırlanan yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, konuyla ilgili fikirlerinizi yazımzın sonunda buluna yorumlar kısmında bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar diliyoruz.

 

Rhodiola Rosea

 

Rhodiola Rosea; Asya, İskandinavya, Doğu Avrupa ve Arctic çemberin soğuk dağlık bölgelerde ve Orta asya’da ve avrupa’daki dağlarda, soğuk ilklimlerde yetişen çalımsı yapıya sahip bir bitkidir.

Altın kök ya da gül kökü de denen rhodiola kökünün botanik adıdır. Avrupa ve Asya’nın kutupsal dağlık  bölgelerinde yetişen rhodiola rosea, ağırlıklı olarak Doğu Avrupa ve Asya’da tıp alanında kullanılmıştır.

Rhodiola kökünün güzel kokulu kök çeşitleri ilaç olarak kullanılmaktadır. 40 yıllık bir periyod içinde 190’dan fazla çalışmaya konu olmuştur. Rhodiola kökünün güzel kokulu kök çeşitleri ilaç olarak kullanılmaktadır.

 

Rhodiolanın Faydaları

 

  • Stres problemlerine karşı duyarlılığı artırır.
  • Zihinsel yorgunluğu azaltır.
  • Öğrenme ve hafızayı geliştirir.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Atletik performansı artırır.
  • Yorgunluk hissini azaltır.
  • Anksiyete ve depresyon durumlarını azaltır.
  • Rhodiola Rosea ekstresinin yorgunluk giderici, mental performans yani zihinse aktivasyon etkinliklerini arttırıcı ve hafızayı geliştirici etkileri vardır.
Bilim adamları, stresin, bağışıklığı baskılayarak çeşitli fomlardaki bakteri ve virüs saldırılarına karşı direnci tahrip ettiğini bulgulamış ve rhodiolanın farmakolojik çalışmalar sonucunda; merkezi sinir sistemindeki hücreler arası iletişim hızını canlandırdığı; merkezi sinir sisteminde yaşanan sorunlara bağlı olarak gelişen nörolojik sıkıntıların tedavisi noktasında önemli bir tedavi destekleyicisi oldunu ortaya çıkarmış ve özellikle klinik çalışmalarda kullanılan bir bitki olduğunu ortaya koymuştur.

 

Rhodiolanın Tıbbi Etkileri

 

Klinik deneyde, rhodiolanın genel sağlık durumunu iyileştirdiği, zihinsel yorgunluğu azalttığı, öğrenme ve hafızayı geliştirdiği gözlemlenmiştir. Araştırmalar , yoğun fiziksel ya da zihinsel gerginlik sonrasında oluşan astenik koşullar için çok faydalı olduğunu göstermiştir.

Ayrıca şizofreni hastaları ve Parkinson belirtilerini azaltmada da yararları var. Adet göremeyen kadınlar ve ereksiyon sorunu olan erkekler üzerinde Olumlu etkileri gözleniyor.

 

Rhodiola Çayı ve  Kullanımı

 

 Rhodiola Rosea bitkisi kulanımı ve tüketimi açısından, ülkemizde yetişen bir bitki olamamsından kaynaklı ekstrat, çay formlar halinde bir çok yerde bulunması mümkün bir popüleriye sahiptir. Kullanımı noktasında dikkat edilkmesi gereken hususlar noktasında , süreli kullanılması gereken ilaçların yanında alınmadan önce bir uzmana başvurulması tavsiye edilmektedir.

Vücudun fiziksel ve zihinsel performansını arttırmaya yardımcı olabildiği bilinmektedir. Bu özellikleriyle yorgunlukla başa çıkmada yardımcı olarak kullanılmaktadır. Rhodiola rosea genellikle kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji ve depresyon gibi hastalıklar için tavsiye edilir. Rhodiola rosea, serotonin aktivitesini %30’lara kadar varan oranlarda yükseltebilen adaptojenik bir bitkidir.

Çeşitli kimyasal, biyolojik ve fiziksel stres faktörlerine karşı dayanıklılığı yükselten yeteneği yüzünden Rus araştırmacılar tarafından adaptojen olarak kategorize edilmiştir. İddia edilen yararları içerisinde anti-depresan, antikanser, kardioprotaktif olması ve merkezi sinir sistemi geliştirmesi sayılabilir.

Makalemizn sonuna gelirken, alternatif tıp ve bitkisel uygulamarda önemli bir yere sahip olan  Rhodiola Rosea bitkisinin kulanımı ve özellikleri hakkında hazırladığımız çalışmamızdan yararlanabildiğinizi umuyor, bir sonraki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder