11 Kasım 2014 Salı

MelisaMelisa çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerinin incelendiği makalemiz bir çok bilimsel kaynağın araştırılması sonucu siz değerli okurlarımızın beğenise sunulmuştur. Makalemizden en verimli şekilde yararlanabileceğinizi umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Melisa Otu

Melisa  (Lippia citriodara); Ballıbabagiller familyasından, 1m’ye kadar boylanabilen, dayanıklı çok yıllık, beyaz çiçekli, yaprakları ince ve yumuşak tüylerle kaplı olan, limon kokulu, çok dallı, otsu bir bitkidir.

Gövdesi dört köşe kesitli, tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Oval biçimli olur.  Oğul otu olarak da bilinir.Yaz mevsiminden sonbahara kadar salkımlar oluşturarak açan, çok açık sarı ya da beyazımsı küçük çiçekleri iki dudaklı: koyu kahverengi, minik ve gözyaşı biçimli tohumlan parlaktır. Tohumu ile yetiştirilmesi çok ağır gerçekleştiğinden bitki ya bölünerek ya da gövde çelikleri alınarak çoğaltılır.

Akdeniz havzasının bitkisi olup Güney Avrupa’da yaygın biçimde tarımı yapılmaktadır. Ülkemizde de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir.

Yapraklarında tanen, reçine ve uçucu yağ vardır. Uçucu yağında sitral, sitronellal, geraniol ve lineol vardır. Yapraklar yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir.

 

Melisa Otunun Faydaları

 

Hafiza zayıflığına faydalıdır. Başdönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık, başağrısı ve migrende de faydalıdır.
  • Uyku sorunlarında kullanılır.
  • Sinirleri yatıştırır.
  • Stresi azaltır.
  • Mide rahatsızlıklarını azaltır.
  • Sindirim sorunlarına karşı kullanılır.
  • Gaz giderir.
  • Ateş düşürür.
  • Ter atılmasını sağlar.

 

Melisa Otu Nasıl Kullanılır

 

Yapraklar bitki çiçek açmadan toplanır, Eylül ve Kasımda tekrar toplanılanların ise koku ve kaliteleri düşük olur Yapraklar ezilmeden toplanmalıdır. Ezilince sararan ve kararan yapraklar ayıklanmalıdır. Havadar gölge yerlerde ince bir şekilde serilerek çabukça kurutulmalıdırlar.

Melisa çiçeğinin hem yaprakları hem de tomurcukları madensel tuzlar ve yağlar içerdiğinden cilt tazelenmesini ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür.

Yağlı ciltler için temizleme maskelerinde, yaşlanmış ve yıpranmış ciltler için yenileyici kremlerde, hassas cilt losyonlarında kullanılır.

 

Melisa Yağı

 

Melisa yağı, melisa çiçeği yapraklarının Yüksek oranda ayrşmaya tabi tutulmalarını sağlayarak gerçekleştirilen damıtma yöntemi ile elde edilir. İçeriğinde bulunan uçucu yağların etkilerinden yaralanılabilmesini sağlayan bu işlemin ardından elde edilen melisa yağının en önemli özelliği, ülser şikayetlerini azaltmaya yardımcı olmasıdır.

Bütün bu faydaları için 3-4 damla melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır.

 

Melisa Çayı

 

Melisa çayı ise ; 1 bardak kaynar su, 2-3 tatlı kaşığı kuru ya da 4-6 kaşık körpe yaprak üzerine dökülüp 10-15 dakika süreyle demlenerek ,içilene kadar üzeri sıkıca kapalı tutulur. Böylece hazırlanan çay sabah ve akşamları birer kez ya da gerektikçe bir bardak olarak içilirken aynı zamanda

Suyun buharına yüzünüzü tutarak buhar banyosu yapılabilir. Bu işlemi 10 dakika boyunca uygulandıktan sonra çayın,  tonik olarakta ciltlere uygulanması tesviye edilir.

Bütün bu özelliklerinin yanında melisa çiçeği; Sebze yetiştirilen bahçelerde verimliliği arttırır. Çünkü ne kadar arı ve benzeri böcek varsa melisa o bölgeye çeker. Böylece sebzelerde polenleşme süreci sğlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Yazımızn sonuna gelirken melisa otunun genel özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir konu içerdiğini vurgulamak istiyoruz. Bitkilerimiz.org olarak Çalışmamıza zaman ayırdığınız için teşekküreder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: MENEKŞE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder