11 Kasım 2014 Salı

MenekşeBu makalemizde menekşe çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Menekşe hakkında derlediğimiz yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

 

Menekşe Çiçeği

Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin tamamına verilen isimdir. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Menekşe 10-40 cm boyunda çokyıllık bir bitkidir. Menekşe yetiştiği toprağa ve iklime göre çok çeşitli şekiller alan bir bitkidir. Aynı bitkinin çiçekleri farklı farklı açabilir.

Kokulu menekşe, doğada özellikle nemli yerlerdeki ağaç altlarında ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen, bulunduğu yere yayılıp toprağı iyice örttüğü için bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir.

 

Menekşe Çiçeğinin Faydaları

 

  • İdrar söktürücüdür ve Kabızlığı giderir. 
  • Romatizmaya karşı faydalıdır. 
  • Vücudu terletir ve rahatlatır. 
  • Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. 
  •  Balgam söktürür. 
  • Kanı temizler. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. 
  • Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır.
Cilt hastalıklarında da kullanılır. Lapası yaraların iyileşmesini sağlar. Terletir. Uykusuzluk, baş ağrısı, sinirlilik haline karşı papatyayla birlikte olumlu etkileri vardır. Menekşenin kokusu baş ağrısını azaltır. Lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini hızlandırır.

 

Menekşe Çiçeği Nasıl Kullanılır

 

Yaprakları çiğ ve pişmiş olarak yenir. Süs bitkisi olarak ve tedavi amacıyla da kullanılır. Menekşe yağı egzama ve uyuz gibi deri hastalıklarında oldukça faydalıdır. Menekşe yağı saça canlılık verir, cildi yumuşatır ve rahatlatır. Menekşe yağı, egzama ve uyuzu tedavi eder.

Menekşenin kokusu baş ağrısını azaltır. Lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini hızlandırır. Şerbeti akciğer hastalıklarına karşı faydalıdır, öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
menekşe çayı

Menekşe çiçeği bir miktar sıcak süte katılıp losyon olarak ciltteki kızartılara ve masaj yöntemiyle uygulandığında etkili sonuçlar vermektedir.

Menekşe  Çayı ise; 1′er tatlı kaşığı menekşe yaprağı, sapı ve çiçeği karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlenerek yapılabilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

Makalemizn sonuna gelirken, menekşe çiçeği hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder