11 Kasım 2014 Salı

Mercanköşk çiçeği


Mercan köşkü çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemizn , sizlerin yararlanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, konu hakkındaki fikirlerinizi bizlerle paylaşmanızın önemimini vurgulayarak, iyi okumalar diliyoruz

 

 

Mercan Köşkü Çiçeği

Mercanköşk Bitkisi (Origanum majorana); Ballıbabagiller familyasındandır. Güveyotu ya da keklikotu adlarıyla da bilinen bu tür, 25-80 cm. boylanabilir ve toprağın üzerine yayılarak gelişir.

koyu yeşil renkli yaprakları, haziran ile ekim ayları arasında beyaz ya da pembe renkte açan çiçekleri vardır. Bol güneşli ya da kısmen gölge yerleri seven bitki, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Akdeniz havzası bitkisidir. Çeşitli türleri ülkemizde de Trakya, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yabani olarak yetişir. Kayalık ve kurak yerlerde rastlanan, çalı görünüşlü, hoş kokulu bitkilerdir.

Çeşitli türleri ülkemizde de Trakya, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yabani olarak yetişir. Kayalık ve kurak yerlerde rastlanan, çalı görünüşlü, hoş kokulu bitkilerdir. Tüylü, çok yıllık, çalıya benzer bir bitkidir. Temmuz-Ağustos ayında çiçek açar. Yaprakları kekiğimsi kokar. Döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

İçeriğinde; Flavonlar, glikozit ve C vitamini içerir. Ayrıca, karvakrol ile timol adlı maddeleri içeren uçucu yağ, asitler, tanen ve acı esanslar bulunur.

 

Mercan Köşkü Çiçeğinin Faydaları

 

Özellikle merhem olarak bebeklerdeki gaz ve soğuk algınlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Antiseptik, uyarıcı, balgam söktürücü, terletici, tonik ve spazm çözücü etkilere sahiptir.
  •  Öksürüğe iyi gelir. Öksürük ve boğmacanın tedavisinde etkilidir.
  • Spazm çözücü etkileri ile kasları gevşetir ve kas ağrılarını azaltır. 
  • Yaraların iyileşmesini hızlandırır. 
  • Sindirim sistemi problemlerinde de faydalıdır. 
  • Anne sütünü arttırır. 
  • Uyarıcı ve terleticidir.
  • Soğuk algınlığı ve gribin iyileştirilmesinde yararlı olur. 
Uyarıcı etkisi sindirim sisteminde de görülür;  iştah açar. Sindirimi kolaylaştırıp hazımsızlığı giderir. İdrar ve gaz söktürücüdür. Kadınlarda regil döneminin daha kolay ve rahat geçmesini sağlar.

 

Mercan Köşkü Nasıl Kullanılır

 

Baharat olarak sıklıkla kullanılan mercanköşkün çiçekli toprak üstü kısımlarının kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenmesiyle hazırlanan çayı da dahilen ve haricen kullanılabilir. Ayrıca, bitkiden elde edilen uçucu yağ da kullanılmaktadır. Bütün bu etkileri sağlamak üzere,  mercanköşkünün topraküstü kesimleri, bitki çiçek açtığında toplanır.

 

Mercan Köşkü Yağı

 

Mercanköşk otunun su buharı ile damıtılmasıyla elde edilen eter yağa mercan köşk yağı denir. Mercan köşk yağı korku, depresyon, gergilik, uykusuzluk, hazımsızlık, migren, yüksek tansiyon, aşırı cinsel arzu, nezle, öksürük, bronşit, bulantı ve kusmaya karşı kullanılır. Bu yağdan 1-2 damla bir kesme şeker veya bir kaşık balla alınır.

 

Mercan Köşkü Çayı

 

Mercan köşkünün topraküstü kesimleri, bitki çiçek açtığında toplanır.Kalın dal ve saplan ayrılıp atılır. Geri kalan kısımlardan 1 tatlı kaşığı kurumuş ya da taze bitki karışımı 1 bardak kaynar suyun içine konur. 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde üç kez birer bardak içilir.

Ağız yangılarına karşı etkilidir. Arı ve böcek sokmalarında da yangıyı kesip rahatlatır. Bu etkilerinden yararlanmak üzere, yukarda tarifi verilen tarifin yanısıra şu yöntemde tercih edilebilir. 1 tatlı kaşığı dolusu bitkinin suda kaynatılmasıyla hazırlanan dekoksiyonla ağız iyice çalkalanır. Böcek veya an sokması durumlarında, sokulan yer aynı dekoksiyonla sıkıca ovuşturulur.

 

Mercan Köşkü Tentürü

 

Bütün bunların dışında farmoljik özelliği olmasıyla ünlü, Mercan köşk otundan100 gram ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70lik alkol (etanol) ilave edilir ve güneş ışınla-rından uzakta 4-6 hafta süreyle muhafaza edilir.

Şişe iki günde bir çal-kalanır ve bu süre sonunda süzülerek homeopatide ‘origanum majorana’ adı ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-4 defa 10-15 damla 4-6 hafta süreyle alınır.

Yazımızn sonuna gelirken mercan köşkü çiçeği hakkında derlediğimiz makalemizden dilediğiniz ölçüde yararlanabildiğinizi umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder