11 Kasım 2014 Salı

Mersin ağacı

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde, mersin ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunmaktayız. Makalemizn sizler için yaralı bilgiler içerdiğini umuyor ve sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyoruz. Konuyla ilgili fikirlerini yorumlar kısmında bizlerle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

 

Mersin Ağacı

Mersin ağacı, (Myrtus communis),  mersingiller familyasından, maki grubundan çalı formunda bir bitkidir. Güney ve Batı Anadolu dağlarında yetişen, yaprakları yaz kış yeşil kalan, gıda ve parfüm sanayisinde ham madde olarak kullanılan, meyvesi murt adıyla bilinen, esansı çıkarılan, beyaz çiçekli, güzel kokulu bir ağaçtır.

Mersin ağacı, boyu üç metreye kadar yiikselebilen, kışın yapraklarını dökmeyen, beyaz çiçekler açan, defne meyvesi büyüklüğünde meyveleri olan bir ağaçtır. Yeşilimşi kahverengi renkte olan yaprakları tüysüz ve derimsidir, keskin kokuludur.

Yaprakları uçucu yağ, tanen, reçine ve acı madde; meyvesi yine uçucu yağ ve tanen ile şekerler ve organik asitler içerir.

Bitkinin kökleri toprağın hem derinlerine kadar indiğinden hem de toprağın yüzeyine yakın yerlerine dağıldığından, bu bitki yörede erozyon önlemede etkin olarak kullanılmaktadır.

Özellikle yörede eğimli arazilerin heyelan tehlikesi olan kesimlerine dikilmektedir. Mersin ağacı sürekli yeşil olduğundan yaprakları her mevsim toplanarak değerlendirilebilir. Fakat en uygun olduğu zaman Mayıs’tan Eylül’e kadardır.

Yaprakları uçucu yağ, tanen, reçine ve acı madde; meyvesi yine uçucu yağ ve tanen ile şekerler ve organik asitler içerir. Mersin yağı ise terpen, pinen, myrtol gibi maddeler içermektedir.

 

Mersin Ağacının Faydaları

 

  • Mesane iltihaplarını da giderir. 
  • Bel soğukluğunda ve egzamada faydalıdır. 
  • Ağız, boğaz ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. 
  • Akciğer iltihaplarında kullanılır. 
  • İdrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik etkisi vardır.
Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanı dindirici etkileri görülür. Astım, bronşit, sinüzit ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Kanamayı durdurucu, mikrop öldürücü ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir.

 

Mersin Ağacı Nasıl Kullanılır

 

Meyveleri taze ya da kuru olarak yenebilir. Yaprakları da kurutulduktan sonra toz haline getirilip baharat olarak ya da kaynamış suda demlenip çay olarak tüketilebilir. Mersin çayı ile yıkanan saçlar daha siyah olur ve daha hızlı çıkar. Mersinin yapraklarından elde edilen mersin yağı ve mersin suyu da koku verici olarak kullanılmaktadır.

Kemik kırıklanmn çabuk kaynamasını temin için, mersin yaprağı su ile kaynatılır ve lapa şeklinde kırığa sanlır.  Saçları kuvvetlendirmek için, mersin yaprağı yağı saçlara sürülür.

 

egzema tedavisinde mersin yaprağı

 

Ayaklardaki mantarlar için, ayaklar sabah ve akşam, 15-20 dakika mersin yaprağı suyunda bekletilmelidir. Ter kokulannı gidermek için, bir miktar patlıcan kaynatılir, mersin yaprağı suyu ile eşit oranda kanştınlır ve koltuk aitlarına sürülür. Bu su ayak kokuları için de kullanılır.

 Egzamaya karşı, mersin yaprakları ve meyvesi toz haline getirilir, shea butter ile karıştırılarak merhem yapılır. Yara ve egzamalara sürülür.

 

Mersin Çayı

 

Kalbi kuvvetlendirmek ve kalp çarpıntısını gidermek için, mersin yaprağı çayı sıcak oIarak içilir.
İshal kesici ve öksürük giderici olarak, kaynamakta olan yarım litre suya, yaprak ve meyvelerinden 50 gr. konur, beş dakika kaynatılır. Balla tatlandırılarak, yemeklerden önce birer bardak içilir.

Ayrıca bu suyla yaralar dezenfekte edilir, yüzdeki sivilceler günde 3 – 4 defa silinir. Bilhassa yanıklar üzerinde çok etkilidir.

Makalemizn sonuna gelirken mersin ağacının özellikleri hakkında derlediğimiz çalışmamaızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki makale: MERCAN KÖŞKÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder