11 Kasım 2014 Salı

Meşe

Meşe ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemiz bir çok bilimsel kaynağın araştırılması sonucu hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz.

 

Meşe Ağacı

Meşe (Fagaceae) , kayıngiller familyasından 400 kadar türü arasında yaz-kış yapraklarını dökmeyenleri de bulunan, kerestesi dayanıklı orman ağacıdır. Dünya üzerinde geniş bir yayılış sahası vardır.

Anadolu’da ve Yunanistan’da yaygın olarak yetişir. Türkiye’deki bütün ormanlarda karışık halde, bazen de ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya’da, Marmara ve olu dolaylarında bol meşeye rastlanır. Yetiştiği bölgelerde bazen pelit, bazen de palamut ağıcı diye isimlendirilir.

Ömürleri ortalama 500 yıl olan meşe ağaçlarının, 25 m. boya ve 2 m. gövde çapına erişebilen geniş tepeli ağaçlardan, 3–5 m. boya sahip çalılara kadar değişen türleri vardır.

 

Meşe Ağacının Faydaları

 

Meşe kabuğundaki tanen, mukozayı sıkıştırır ve iltihaptan arındırır. İshali durdurur ve bağırsakları güçlendirir.

Ağız içi ve dişeti iltihabında, meşe kabuğu kaynama suyuyla yapılan ağız çalkalamaları çok iyi sonuçlar verir.

Tanen maddesi mukozayı sertleştirir ve böylece bakterilerin ve virüslerin yaşama alanını yok eder. İshal ve Dizanteriyi keser. Bağırsak bozukluklarını giderir.

Meşe kabuğunun etkin maddesi tanen, deriyi her bakımdan tedavi edebilir ve ona hiçbir zarar vermez. Egzamalarda ve akıntılı çıbanlarda, yanıklarda ve açık baldır yaralarında uygulanacak kompresler çok iyi sonuçlar verir. Meşe ağacının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur

 

Meşenin Yaprakları ve Kabuğu Nasıl Kullanılır

 

 Kabuklardan çay yapılarak tatbik edilir. Bu çay dahilen alınırsa mide ve bağırsak nezlesine çok iyi gelir. İshali önler. Bu çayla mazmaza ve gargara yapıldığında, banyo suyuna ilave edildiğinde veya sargıda kullanıldığında donmalara, ayak terlemesine faydalıdır.
Drog olarak, genç dalların kabukları kullanılır. İlkbaharda, gövde özsuyu yükseldiğinde, bilek kalınlığını geçmeyen genç dalların kabukları soyulur. Kabuklar kıyılarak gölgede kurumaya bırakılır.
Tam anlamıyla kuruduktan sonra da ince kıyılarak kullanıma hazır hale getirilir.

 

Meşe Çayı

 

Aşırı el ve ayak terlemesine karşı yapılan el ve ayak banyoları çok başarılı olur. Basura karşı da oturma banyoları yapılabilir. Meşe kabuğunu süt ile kaynatıp içmek, bütün zehirlere karşı etkili bir panzehir niteliğindedir.

Meşe ağacının meyvesi olan palamutlar kurutulduktan sonra toz haline getirilerek suyla kaynatılır,süzülür ve bal ile tatlandırılarak içilir.

1-2 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış meşe kabuğu, 1 bardak suya eklenir, 4-5 dakika hafif ısıda kaynatılır, yaklaşık 10  dakika demlendikten sonra süzülürerek içilir. Meşe kabuğu çaynın etkisinin, içine herhangi bir tadlandırıcı eklenmeden içilmesi , bitkisel uygulama gücünün sağlanması açısından önemlidir.

Yazımızın sonuna gelirken, sizler için derlediğimiz meşe ağacının özellikleri hakkındaki makalemizin, okurlarımızın yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: MERSİN AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder