11 Kasım 2014 Salı

Meyan


Meyan bitkisinin ve kökünün yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, siz dğerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucu hazırlanmıştır. Makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Meyan - Meyan Kökü

Meyan (Glycyrrhiza glabra), yaklaşık 120-150 cm’e kadar boylanabilen,  Baklagiller ailesinden çok yıllık bir çalımsı bitkidir. Küçük, mavimsi, mor çiçekleri vardır  yaprakları 7–15 santimetre boyunda ve toprağın altında boyu 1 metreye ulaşan bir kök yapısı vardır. Tatlı, sert ve tuzlu bir tada ve hoş bir kokuya sahiptir.

Meyveleri, esmerimsi kırmızı renkte, fasulye kapsülü şeklinde, içinde 3-6 adet esmer renkte tohumları bulunur. Kökleri kazık şeklinde, ana kök ve sürgün yan köklerden meydana gelir. Yan kökler sayesinde bitki kısa zamanda çevresine yayılır. Yan kökler bazen metrelerce uzunlukta dışı grimsi esmerler esmerimsi kırmızı arası renktedir. Meyan kökü geleneksel Çin doktorluğunda sıkça kullanılan bir bitki.

Meyanın rizom kökü, normal şekere göre elli kat daha tatlı olan glisirizin ile flavon, saponin ve kumarin adı verilen maddeleri, tadı acı uçucu yağlan, nişasta ve yapışkan bitki sıvısını içerir.

Güney ve Orta Avrupa’nın ormanlık bölgelerinde yetişirken , Rusya, İspanya, İran ve Hindistan’da ise özel olarak yetiştiriliyor.

Tarihsel olarak miladı çok eski olan meyan kökü Yunanlılar, Mısırlılar, Çinliler ve Hintliler gibi birçok toplum tarafından tıbbi etkileri keşfedilerek kullanılmıştır. Meyan kökü, iç salgı sistemini (endokrin sistem) etkileyebilen nadir bitkiler sınıfına dahildir. Bitkinin içerdiği glikozitler, yapılarına göre, bedenin doğal steroit hormonlarına benzerlik gösterirler.

 

Meyan Bitkisinin Faydaları

 

Meyan kökünün böbreküstü bezi problemlerine, örneğin Addison hastalığına (bir böbreküstü bezi yetmezliği) karşı görülen olumlu etkisi, onun bu konudaki etkinliğinin belirgin bir kanıtı olarak kabul edilir.

Meyan kökü, tüm öksürüklere ve bronşiyal hastalıklara karşı da başarıyla kullanılabilir. Mide ülseri tedavisinde kullanıldığı gibi, geleneksel tıpta da meyan kökü, mide mukoza iltihabına ve mide ülserine ve kabızlığa karşı kullanılır. Ayrıca, kramp çözücü etkisi de unutulmamalıdır.

Ayrıca, kramp çözücü etkisi de unutulmamalıdır. Meyan kökü dünyada biyolojik olarak en aktif olan bitkilerden biridir. Meyan kökü ayrıca cilt problemlerine de iyi gelir.

 

Meyan Kökü

 

Meyan kökü tüketimi ciltte oluşan aknelerin tedavisinde etkilidir. Meyan kökü, ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra, karaciğerin toksin maddeleri süzmesinde de yardımcıdır. Hepatit, siroz gibi karaciğer hastalıklarının tedavisinde meyan kökünde bulunan GLA’nın detoksifian etkisi kanıtlanmıştır.

Bitkinin göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici özellikleri de vardır. Mide hastalıklarında, özellikle gastritte de son derece yararlıdır. Meyan kökü, piyasada toz veya kalıplar halinde bulunur. Parlak siyah renkli, tatlı lezzetlidir. Suda kolaylıkla erir.

Meyan kökü bir magnezyum ve silisyum kaynağıdır.  Meyan kökü, mideyle ilgili sağlık problemlerinde son derece etkilidir. İçerdiği glisirutenik asid (GLA), deglisirine meyan kökü (DGL) ve karbenoksolen sodyum (CS) maddeleri, bilinen en etkili anti-ülser ilaçlarındandır.

 

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır

 

Meyan bitkisinin kökleri ve yeraltındaki gövdesi baharat olarak kullanılır.
Köklerin suyla kaynatılıp, suyun buharlaştırılmasıyla elde edilen balına çubuk şekli verilir. Bu bal, tatlı, pasta, şekerleme ve çikolata yapımında kullanılır. “Meyan kökü”nü Kuzey Avrupalılar tatlılarda, Çinlilerse daha çok yemeklerde çeşni olarak kullanırlar. Ayrıca kolalı içeceklere de tat vermek için katılır.

Tıbbi kullanım alanlarını dışında meyan kökünün taze veya kuru köklerinin kaynar su ile karıştırılması ve sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması suretiyle meyan balı elde edilir.

Meyan balındaki glisirrizin miktarı daha fazladır. Meyan kökünün su ile birleştirilmesi sonucunda elde edilen karışıma ise meyan şerbeti denir. Koyu esmer renkli ve tatlı lezzetli, göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici ve serinletici özellikte olan bu şerbet daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde elde edilir ve kullanılır.

 

Meyan Kökü Çayı

 

Çayı ise; Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Her türlü öksürükte meyan kökü çok etkilidir. 50 gram kadar meyan kökünü litresuya atıp 10 dakika kadar kaynatın. Bu çayı akşamdan yapın ve bir gece bekletin. Gün boyunca aç veya tok karnına iki üç bardak içebilirsiniz.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Meyan ve meyan kökü hakkında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder