11 Kasım 2014 Salı

Mısır Püskülü

Bitkilerimiz.org olarak mısır püskülünün yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizn , siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynagın taranması sonucu oluşturulduğunu belirterek, sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Mısır Püskülü

Mısır Püskülü (Zea mays): Ortalama 2 metre boylarında, kökü kalın ve saçaklı, yaprakları şerit gibi uzun, sert ve sivri olan bir bitki olan mısırın meyvelerinin ucundaki saçaklardır.

Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklemeye başlayan mısır püskülleri, bol miktarda kalsiyum, potasyum, karbonhidrat, ve sodyum içerir. Mısır püskülünde ayrıca, yağ, reçine, şekerler ve allantoin bulunur.

Kırmızımsı esmer renkli, hafif kokulu ve tatsız olan mısır püsküllerinin idrar söktürücü, taş düşürücü, sakinleştirici, mesane taşlarını söktürücü, vücut yağlarını eritici ve zayıflatıcı etkisi vardır. Şişmanlığa ve onun oluşmasında etken olan birçok hastalık için birebirdir:

Amerikan yerlileri tarafından çeşitli enfeksiyonlara karşı kullanılan mısır püskülü Çin’de ise diyabete karşı geleneksel olarak tüketilen bitkisel ürünler arasında yer almaktadır.

 

Mısır Püskülünün Faydaları

 

Mısır püskülü besleyicilik bakımından bir çok bitkisel çaydan daha üstün etkilere sahiptir. Püskülün içeriside yoğun miktarlarda potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi vücudun ihtiyacı olan mineraller ve elementler bulundurması mısır püskülünü önemli bir tedavi destekleyici bitki haline getirmektedir.

Bunun yanında mısır püskülü içerisinde allantoin isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde vücuttan ödem atıcı ve idrar sökücü bir bileşiktir. Ayrıca allontoin enzimi bakteri öldürücü etkisiyle sivilcelere iyi gelmekte, cilt bakım kremleri ve güneş kremlerinde cildi koruyucu etkisi nedeniyle yoğun olarak bulunmaktadır.

  • Böbrek iltihabı, romatizma ve gut hastalıklarına karşı etkilidir. 
  • Ödemleri giderir. 
  • İdrar yollarındaki ve mesanedeki taşları düşürür. 
  • Sinirleri yatıştırır. 
  • Vücuttan ödem ve idrar sökücü bir bitkisel çaydır.
Ayrıca mısır püskülünde bulunan kalsiyum, metabolizmayı hızlandıran fayda sağlayarak kilo verme sürecini aktive eder. Vücutta yağ yakımı için gerekli bir çay olan mısır

 

Mısır Püskülü Nasıl Kullanılır

 

Mısır püskülleri, mısırın çiçeklenme zamanında yani Temmuz- Ağustos aylarında görülmeye başlar. Bitkisel uygulamar amacıyla kullanımı için sonbaharı başlarında toplanması ve gölgede kendikendine kurutulması sağlanmalıdır.

 

Mısır Püskülü Çayı

 

Mısır püskülü çayı, romatizmal hastalıklarda, eklem iltihaplarında doğum sonrası kadınlarda kilo sorununa neden olan ödem birikmelerinde ve böbrek, mesane taşlarını düşürmede kullanılmaktadır. Böbreklerde görülen iltihabi enfeksiyonlar için de mısır püskülü çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Mısır Püskülü Çayının Yapılışı ve Kullanılışı: 1 tatlı kaşığı kadar kıyılmış mısır püskülünün 1 su bardağı kaynamış suda 4-5 dakika demlendikten sonra süzülmesiyle hazırlanan mısır püskülü çayı dahilen ve genellikle yemeklerden önce günde 2-3 kez içmek suretiyle kullanılabilir. Mısır püskülü çayı, zayıflamaya yardımcı bir diğer bitki olan kiraz sapı ile birlikte de kullanılmaktadır.

 

Mısır Püskülü Tennürü

 

Tıbben tedavi edici özelliği kanıtlanmış olan tennürü ise, Homeopati’de şöyle kullanılmaktadır. Mısır püskülünden 100-150 gr bir şişeye konur ve üzerine 300-500 ml  alkol ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülür.

Homeopati’de bu tentüre Zea Maydis denir. Bu tentür zehirli mısır mantarı tentür ile karıştırmamak gerekir. Mısır püskülü tentüründen günde 3-4 defa 10-15damla 6-8 hafta süreyle alınır.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Mısır püskülünün farmokolojik yapısı, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizelerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: NERGİZ ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder