9 Kasım 2014 Pazar

Nane

Bu makalemizde nanenin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız çalışmamızın okurlarımızın sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Nane  


Nane (Lamiaceae), ballıbabagiller familyasının Mentha cinsini oluşturan bütün Dünya’da görülebilen 25-30 türü olan aromatik bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz sahilleri olarak bilinmektedir. Nane içerdiği eterik yağlar ve özellikle Menthol ve Tanen bakımından tıbbi bitkiler sınıfında büyün öneme sahiptir.

M.Ö. 1200-600 yıllarında Mısır mezarlarında nane bitkisinin kalıntılarına rastlandığı da belirtilmektedir. Ülkemizde yemeklerde salatalarda, turşularda taze ve kuru olarak bol miktarda değerlendirilen nane aynı zamanda çay olarakta kullanılmaktadır.

Parfüm, içki, çiklet ve ilaç sanayinde de aranan bir bitki olan nane insan vücudunda çeşitli hastalıkların tedavisinde de geniş çaplı kullanılmaktadır. Ülkemizde bütün bölgelerde küçük çaplı yetiştirilmesine karşılık Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde ticari olarak üretilmektedir.

 

Nanenin Faydaları

 

  • Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaktaki gazları söker. 
  • Nane suyuna bir miktar sirke katılıp içilirse iç kanamaları durdurmaya yardımcı olur. 
  • Nanenin sakinleştirici etkisi nane yağı için de geçerlidir. 
  • Nane yağı ciltteki yanık lekelerini gidermekte ve soğuktan kaynaklanan şişlikleri indirmede etkilidir. 
  • Nane kaynatılıp buharı koklanırsa solunum yollarını açar ve soğuk algınlığına iyi gelir.
Nane sindirim sistemi için de iyi bir bitkidir. Safra ve mide sekresyonunu uyarır, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletir. Mide bulantısını önler. Antispazmodik özelliği sayesinde mide ağrıları ve gazdan doğan barsak kramplarında etkilidir.

Kabızlık ve ishal şikayetlerinde de bu etkisini gösterir. İyi bir sidirim için yemeklerden sonra bir fincan nane çayı alınması önerilir.

 

Nane Nasıl Kullanılır

 

Nane, salata ve yemeklere güzel kokusu ve farklı tadıyla ayrı bir lezzet katmak için kuru ya da taze olarak katılabilir. Ayrıca, nane çayı hazmı kolaylaştırmak için yemeklerden sonra içilebilir. Naneden elde edilen nane yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Yapraklarından hazırlanan nane çayı sakinlik verir. Soğuk algınlığı ve mide bulantısını giderir.


Nane ÇayıYemeklerinizde kullandığınız taze nane yapraklarını elinizle 3-4 parçaya ayırarak bir tepsiye yayın ve 24 saat bekletin. 24 saat sonunda yapraklar kurumuş ve çıtır çıtır olmalı. Eğer 24 saat sonunda yapraklar tam kurumadıysa 1 gün daha bekletin.

Daha sonra bir demlik kaynamış suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atarak ateşin üzerinden alın. 10-20 dakika arası demlenmesini bekledikten sonra yaprakları süzerek çayınızı içebilirsiniz. Nane çayına limon yakışır ancak daha tatlı olmasını isterseniz yarım çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.


Nane YağıNane Yağı kullanımı, migren, baş ağrısı ve ense ağrısı durumlarında, alın,ense, şakaklar ve kulak arkasına masaj yaparak sürülür. Burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı durumlarında, koklamak suretiyle kullanılır. Nane yağı dahili olarak da kullanılabilir. Bunun için bir parça şekerin üzerine, 2-3 damla damlatarak şeker yenir. Ya da 1 fincan suyun içierisine, 2-3 damla damlatılarak içilir.

Bu özelliklerinin yanında nane yağını Hamamböceği, fare, karınca gibi haşeratların gelişini önlemek için bir pamuğa 2-3 damla nane yağı damlatılarak giriş noktalarına yerleştirilir. Evcil hayvanlarınızdaki kenelerin (İnsanlarda kesinliklde denenmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.) başına pamuklu çubuğa damlattığınız nane yağını sürün.


Nanenin Zararları


Nanenin faydalarının yanı sıra ne kadar tüketilmesi gerektiğini ve olası yan etkilerini de öğrenmekte fayda var. Reflü şikayeti olanların nane çayı içmesi veya taze nane tüketmesi göğüste oluşan yanmayı arttıracağı için tavsiye edilmez. Az görülmekle birlikte nane bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Bu alerjik reaksiyonların belirtileri arasında solunum güçlüğü, kaşıntı, boğaz kapanması,  dudakların kuruması, dil ya da yüzün şişmesi sayılabilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuzu arayınız.Yüksek nane konsantresi içeren (nane yağı gibi) ürünler mide yanmasına ve ağız tahrişine yol açabilir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Nane hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, sıradaki yazımızında dikkate değer bir makale oldunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki makalemiz: NERGİZ ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder