9 Kasım 2014 Pazar

Nar

Bitkilerimiz.org olarak nar hakkında hazırladığımız makalemiz, bir çok başlık altında ele alınmış ve okurlarımızın yararlanabilmesi amacıyla bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi sonucunda beğeninize sunulmuştur. Makalemizden maksimum düzeyde yararlanabileceğinizi umuyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Nar 

 

Nar (Punica granatum), kınagiller familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türüdür.

Haziran-Temmuz aylarında kırmızı renkli çiçekler açan, iki ile beş metre boylarında ağaççıklardır. Gövdeleri gayri muntazamdır. Yapraklar karşılıklı, parlak renkli, ince-uzun şekilli, kısa saplı ve kırmızı kenarlıdır. Çiçekler kısmen sapsız, tek tek ve birkaçı bir arada bulunur. Çanak yaprakları kırmızı renkli, dökülmeyen ve etlidir.

Meyvenin yenen kısmı, etli ve bol usareli olan tohumlarıdır. Bir nar meyvesinde 600 civarında tohum bulunur.

Türkiye’de pek çok yerde gözüken nar yoğunlukla Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ekine alınmıştır. Nar, kurak iklimlerde de yetişebildiğinden, Güneydoğu Asya’da, Malezya’da, tropikal Afrika’da da yetiştirilir. İpekyolu ve deniz tüccarları aracılığıyla Güney Çin’e ve Güneydoğu Asya’ya ulaşan nar, bu bölgelerde de yetiştirilmektedir.

Yağ ve proteinin hemen hemen hiç bulunmadığı nar, tam bir potasyum deposudur. 100 gram narda, 250-300 mg. potasyum bulunmaktadır. Aynı miktarda narın kalori değeri ise 63 mg’dır. Ayrıca; 0.5 gr. protein, 8 mg. fosfor, 3 mg. kalsiyum, 0.3 mg. demir, 3 mg. sodyum, az miktarda A vitamini, 0.03 mg. B1 vitamini, 0.03 mg. B2 vitamini, 0.3 mg. B3 vitamini ve 4 mg. C vitamini bulunmaktadır.

 

Narın Faydaları

 

Narda bulununan “polifenoller” antioksidan özelliklere sahiptir ve bu sayede vücudu akut enfeksiyonlara ve kronik hastalıklara karşı korur. Aynı özelliği ile iltihaplı hastalıkların (örneğin eklem iltihaplanması gibi) neden olduğu şişlikleri hafifletir ve bu hastalıkların yol açtığı ağrıları azaltır.

  • Harareti keser. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. 
  • Vücudu, kalbi, mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir. 
  • Çarpıntıyı giderir. 
  • Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır. 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta akciğer, meme, cilt, kolon ve prostat kanseri olmak üzere, kansere karşı vücudu korur. Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu düşürür. Damar serliğini önler ve damarları açar.

Bu özellikleriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir. Cilt sağlığı için de faydalıdır. Nar suyu sesi açar. Menopoz şikayetlerini azaltır.

Ayrıca, artrit ve eklem ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. 100ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16’sını karşılar. Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içerir. Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılmaktadır. Çünkü nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermemektedir.

 

Nar Nasıl Kullanılır

 

Nar meyvesi ağacının yapraklarıda dahil olmak üzere her noktasında besleyici ve tıbbi etkiler barındıran bir meyvedir. meyve olarak tüketiminin ardından kabuğunun kurutulması yoluyla çaı ve özel nar kürleri yapılabilirken, suyunun meyve suyu formunda tüketimi ve en önemliside çekirdeklerinden elde edilen nar çekirdeği yağı gibi zengin kullanım yöntemleriyle tercihe bağlı değerlendirilebilecek bir özelliğe sahiptir.

 

Nar Suyu

 

Nar meyvesinin kabuğu, ishale karşı (% 15′lik) çay halinde kullanılabilir. Nar suyu, çarpıntıya iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir. Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır.

Taze narın suyu sıkılarak meyve suyu olarak da tüketilebilir. Meyve sularını hazır almak yerine kendimiz hazırlayıp taze olarak tüketirsek hem faydalarından daha fazla istifade etmiş ve hem de katkı maddelerinden korunmuş oluruz.

 

Nar Çekirdeği Yağı

 

Nar çekirdeği yağı, nar çekirdeklerinden soğuk pres yönetmi ile elde edilir. Nar çekirdeği yağının, estrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Nar çekirdeğinin antioksidan ve kollojen yapımını uyarıcı etkilerinden dolayı kozmetik değeri de anlaşılmıştır. Nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri birçok ülkede revaçtadır. Cilt sıkılaştırıcı ve tazeleyici özellikleri vardır

 

Nar Çayı

 

Narın meyvesi, meyve kabukları, nar ağacının kökleri ve dallar ile kök kabukları kullanılır. Narın kabuklarının kaynamış suda demlenmesi ile hazırlanan çay içilirse ishali keser. 2-3 gün boyunca sabahları aç karına içilip öğleye kadar bir şey yenilmezse bağırsak kurtlarını döker Nar kabuğu çayı için, .3-4 adet kurutulmuş kabuk kullanabilir ya da hazırladığınız bitki çayına 1-2 kabuk ekleyebilirsiniz.


Nar Kabuğu Tozu Kurutulmuş ve parçalanmış nar kabuklarının , kahve çekme makinelerinde yada elde ezilerek toz haline getirilmesi ile elde edilebilece bu form, bir çay ya da kahve kaşığı miktarlarda, salata, peynir gibi gıdalarla birlikte yada sade olarak ta tüketebilir. Özellikle şeker hastaları beta hücrelerini artıracak bu tozu tüketmeye özel çaba göstermeleri tavsiye edilmektedir.

Yazımızn sonuna gelirken narın özellikleri hakkında geniş kapsamlı ve okurlarımızın yararlanabileceği nitelitle bir çalışma hazırlayabilmek için bir çok kaynağın incelendiği makalemizin sizlerin beğenisini kazandığını umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: OKALİPTUS 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder