11 Kasım 2014 Salı

Nergiz Çiçeği

Nergiz çiçeğinin faydaları, yapısal özellikelri ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz. Yazımızla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabileceğinizi hatırlatır, keyifli okumalar dileriz.

 

Nergiz Çiçeği 

 


Nergis (Amaryllidaceae), nergisgiller  familyasından bir bitki türüdür. Aynısafa çiçeği olarak da bilinir. 20 ila 80 cm kadar boylanabilen ve soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir. Anavatanı Avrupa olan nergiz çiçeği en çok tür zenginliğine İspanya ve Portekiz’de rastlanmaktadır.

Ancak doğal olarak tüm Akdeniz kıyılarında, hatta bunun uzantısı olan Japonya’ya kadar aynı enlem dereceleri arasında görülmektedir. Nergis türleri daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Fulya, beyaz nergis, yabânî zerren gibi çeşitleri vardır.

Nergi çiçeği, içeriğinde  Calendula-sapogenin, eterli yağ, saponinler, glikozitler, carotinoid, xantophyll, müsilaj, flavonlar ve organik asitler içerir. Bu içeriklere sahip olan nnergiz çiçeğinin kullanımı faydalı olmakla berber dikkat edilmesi gereken yanlarıda bünyesinde taşımaktadır.

 

Nergiz Çiçeğinin Zararları

 

Müsilaj içeriği nedeniyle kusturucu ve kabızlığı giderici olarak da kullanılan nergis çiçeği, zehirli bir bitkidir. Kurutulmuş nergis soğanı ya da çiçeğinden yapılan bitki çayları azar azar tüketilmelidir. Soğanları zehirli olduğu için fazla miktarda kullanılmamalıdır. Soğanını yiyen kişide bulantı, kusma, ishal, sara nöbetinde olduğu gibi kasılmalar ile titremeler gözlenir. Ayrıca, hamilelerde düşüğe sebep olabilir.

 

Nergiz Çiçeğinin Faydaları

 

  • Kokusuyla stres giderici etkiye sahiptir.
  • Ateşi düşürür. 
  • Kusturucu olarak kullanılır. 
  • Kabızlığı giderir ve ishal yapar. 
  • Rahim ve mesane ağrılarını giderir.
  • Rutubet ve safradan meydana gelen baş ağrısına karşı da faydalıdır. 
  • Nergis koklamak geniz tıkanıklığını açar. 
  • Sara nöbetleri sonrası rahatlatıcı etkileri vardır.
Kaynatılıp suyu içildiği veya haşlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik eder, midenin dibindeki rutubeti çeker. Soğuktan meydana gelen nezleye karşı faydalıdır.

 

Nergiz Çiçeği Nasıl Kullanılır

 

Bitki, çiçekleri, yaprakları ve sapları ile toplanır ve kullanılır. Mart’tan Hazirana kadar kökleri sökülerek yıkanır, soyulur ve kurutulur, eğer tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Çiçekleri Mart-Mayıs aylarında toplanarak su buharı ile destilasyonu yapılır ve eterik yağı elde edilir.

Soğanı ezilerek lapa haline getirilip yaralara tatbik edilirse yaraların iltihabını kurutur, temizler ve iyileştirir. Kökü yakı yapılarak sirke ile başa sürülürse saçkırana fayda verir. Tohumları dövülüp sirke ile karıştırılır yüzdeki çillere, beyaz lekelere sürüldüğünde leke ve çilleri giderir.


Nergiz Yağı Nergis yağı, nergiz  çiçeklerinden buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilen yağ, az miktarlarda elde edilmesinden kaynaklı değerli bir yağdır ve bol karotin içerir.

Mikrop öldürücü ve kanı temizleyicidir. Hücre yenileyici ve yara iyileştirici olarak faydalıdır. Nergis yağı Kusturucu olarak kullanılır. Epilepsiye karşı faydalıdır. Kabızlığı giderir ve ishal yapar. Yatıştırıcıdır. Ateşi düşürür. Rahim ve mesane ağrılarını giderir. Fazla kullanılmamalıdır.

 

Nergiz Çiçeği Çayı

 

Yarım tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak çay yeterlidir. Harici  kullanım için hazırlanan çay için iki misli bitki kullanılmalıdır.

Çiçeklerinin suyu balla beraber şerbet gibi içildiğinde rahim ve mesane ağrılarını iyileştirir.

Kökü yakı yapılıp sirke ile başa sürüldüğünde saç kıran hastalığına fayda sağladığı rivayet edilmektedir. Soğanının lapası, yakısı yaraların irinini kurutur, temizler ve iyileştirir. 5 gr’mı bal ile içildiğinde kusturur. Nergis koklamak çocuklardaki sarayı giderir.

Makalemizn sonuna gelirken nergiz çiçeğinin özelliklerini değerlendirdiğmiz yazımızdan faydalanabildiğinizi umuyor ve bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder