9 Kasım 2014 Pazar

Noni

 
Noni ağacı ve meyvesinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız makalemiz , siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir çalışma olması amacıyla bir çok bilimsel kaynağın incelenek hazırlanmış ve beğeninze sunulmuştur. Çalışmamızdan en üst düzeyde yararlanabileceğiniz umuduyla, iyi okumalar dileriz.

 

Noni 

 

Noni ( Morinda Citrifolia ) Noni kökboyagillerin familyasından, çalı görünümünde veya 3-8 m boyunda yükselebilen,  tropik ülkelerde yetiştiğinden sürekli yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. Yaprakları 15-30 sm uzunluğunda 5-15 sm eninde, kısa saplı, karşılıklıdır. Ağacın adını alan meyvesi; Yaklaşık bir patates büyüklüğünde ve oldukça sert kabuklu olan Noni meyvesi 10-25 cm uzunluk ve ve 5-17 cm genişlikte , görünümü duta benzeyen bir yapıya sahiptir.

Tropik meyvelerin en şifalısı olarak bilinen Noni, yılın her mevsimi nemli ve sıcak iklimde, volkanik topraklarda yetişmesi sayesinde enzim zenginliği içermektedir. Cilt güzelliği ve kalp damar hastalıkları açısından çok fayda sağlayan noni meyvesi hint dudtu olarakta bilinmektedir.

‘Yaşam Meyvesi” gibi tanımlamalarla anılan Noni, Batı dünyasının tarafından Birinci Dünya Savaşı sırasında keşfedilmiş, son yıllarda 50′den fazla bilim adamının araştırmalarına konu olmuş ve bu araştırmalar sonucunda da şaşırtıcı bulgular elde edilmiştir. Noninin bileşiminde potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller, C, B1, B2, B6 ve E vitaminleri, alkaloitler, steroller, antioksidanlar, amino asitler bulunur.

Sadece Pasifik adalarında yetişen noni meyvesi, yerli halk tarafından vücut fonksiyonlarını düzene sokmak için çoğunlukla içecek olarak yararlanılan bir meyve olarak tüketilmektedir. Geleneksel Polinezya, Havvai ve Tahiti, Çin, Hindistan gibi ülkelerde halk hekimliğinde 2 bin yıldan fazla zamandır kullanılan bu bitki, halk arasında “eskilerin aspirini” olarak biliniyor.

 

Noni Meyvesinin Faydaları

 

Vücudun DNA’ya zarar veren serbest radikallerden kurtulmasına yardımcı olan potansiyel bir antioksidandır.

Ayrıca, yüksek kan basıncını, kan damarları problemlerini, düzensiz kalp atışlarını ve kalp problemlerini tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direnci artırır.
  • Kalp damar hastalıklarında faydalıdır. 
  • Vücuttaki DNA yapısını korur. 
  • Yüksek kan basıncını ve düzensiz kalp atışlarını düzenler.
  • Hücrelerin besinleri obsorbe etmesini düzenler. 
  • Allerjilerde faydalıdır. Astım için faydalıdır. Yüksek tansiyonu düzenler.
  • Böbrek rahatsızlıklarına yararlıdır. 
Strese karşı etkili olduğu ve düşünme yeteneğini artırıcı kalbi destekleyici, Kas gelişimi artırıcı bir bitkidir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel gücü artırıcı özelliği bulunmaktadır.

Birleşimindeki Proxeronin ve Proxeronaze enzimlerinin keşfi ile birlikte değeri ve önemi çokça artmıştır. Özellikle kanser tedavisinde içeriğinde barındırdığı mineral ve vitaminlerle güçlü bir antioksidatif etkiye sahip olması noni meyvesini önemli bir tedavi destekleyici unsuru haline getirmiştir. Bu özelliği sayesinde,  kanser tedavisi sırasında kullanılan Noni’nin alınan ilaç miktarını düşürmeye yardımcı olduğu gözlenmiştir.

 

Noni Meyvesinin Kullanımı

 


Yapraklar sivilce ve yaralara lapa olarak sarılır. Noni meyvelerinden özel bir takım işlemlerden sonra meyve suyu elde edilir. Ayrıca el yüz kremi, şampuanlar ve kozmetik madde yapımında kullanılır.


Noni Meyve SuyuNoni meyvesinin meyve olarak tüketiminin dışında ulaşılabilirlik ve besin değerinin artırılması anlamında özel işlemlerden geçirilmiş meyve suyu olarak tüketimi en refaçta olan kullanım biçimir. Bu özel meyve suyu yada şurubunu ülkemizde bir çok eticaret firmsından elde etmek mümkündür.

Noni meyvesi , sabah ve akşam saatlerinde aç karna tüketilir; ve noni nin kullanımının gerçekleştirmesinin öncesindeki yarım saat ile, sonrasındaki yarım saatte, kesinlikle katı ya da sıvı hiç bir şey tüketilmemelidir ki noninin faydalarından gerçek anlamda yararlanılabilsin.

Makalemizin sonuna gelirken Noni ağacı ve meyvesinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımızçalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma odunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: NAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder