9 Kasım 2014 Pazar

Oğul otu

Oğul otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz makalemiz bir çok kaynağın incelenmesi üzerine , siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulmuştur. Çalışmamızdan yararlanabileceğinizi umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Oğul Otu

Oğul otu (Melissa officinalis); Ballıbabagiller familyasından, 1m’ye kadar boylanabilen, dayanıklı çok yıllık, beyaz çiçekli, yaprakları ince ve yumuşak tüylerle kaplı olan, limon kokulu, çok dallı, otsu bir bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Oval biçimli olur.

Yabani olarak güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen melisa limona benzer hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonuna doğru küçük beyaz çiçekler açar.

Doğu Akdeniz ve Türkiye'de bol miktarda bulmak mümkündür. Bahçede çok rahat bir şekilde oğul otu yetiştirilebilir. Fide usulü ile dikilebilir. İlkbahar başlangıcında fideler 40 cm. mesafelerle dikilir. Toprağının muhakkak funda toprağı olması gerekir. Gübre olarak bol mineral ihtiva eden gübreler kullanılır.

 

Oğul Otunun Faydaları

 

Oğul otu, stresi azaltmakta oldukça etkili bir bitki olan oğul otu sinirleri yatıştırarak migren, baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, uykusuzluk, sara (epilepsi) ve sinir krizlerinde faydalı olur. İnsanı ferahlatarak strese karşı sakinleştirici bir etki yaratır.

  • Kan şekeri ve tansiyonu düşürür. 
  • Hıçkırığı keser. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. 
  • Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir.
Oğul otu, kalbi kuvvetlendirir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Ayrıca, hazmı kolaylaştırıcı etkileri ile hazımsızlığa karşı oldukça faydalıdır.

 

Oğul Otu Nasıl Kullanılır

 

Oğul otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan oğul otu çayı içilebilir. Oğul otu bitkisinin yapraklarında elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca, taze oğul otunun ezilmesiyle elde edilen suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu gidermeye yardımcı olur.

 

Oğul Otu Çayı

 

2 tatlı kaşığı oğul otu yaprağı, 1/4 litre kaynar su içine bırakılır, (veya kaynar su bitkinin üzerine dökülür.) 10 dakika bekletilerek demlenip dinlendirildikten sonra bu çaydan günde 3 su bardağı içilir.

Oğul otu bitkisinin yapraklarında elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca, taze oğul otunun ezilmesiyle elde edilen suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu gidermeye yardımcı olur.

Yazımızın sonuna gelirken oğul otu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabilecedği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: PATATES

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder