9 Kasım 2014 Pazar

Okaliptüs

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde okaliptus ağacının , meyve ve yapraklarının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunmaktayız. Birçok kaynağın incelenmesi üzerine hazırlanan makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz

 

Okaliptus AğacıOkaliptüs(Eucalyptus globulus), mersingiller ; familyasından birçok türü bulunan geniş bir ağaç ve nadiren çalı cinsi görünümünde olan bitki türüdür.. Çoğu Avustralya’ya özgü olan, 700′den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya’da bulunur.

Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila1000 litre su bulundurabilir.

Yaprak boyları 12 -22 cm. kadar olup, gençlerde yaprakları küçük ve oval, yetişkinlerinide ise uzun ve sivridir. İlkbahar aylarında türüne göre beyaz, sarı veya kırmızı çiçekler açar. 

Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir. Ülkemizde ise okaliptüsün yaşamasına uygun Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde sıcak, bol güneşli ve sulak yerlerde bataklıkları kurutmak, odunundan yararlanılmak üzere sıkça yetiştirilir.

Yapraklarında (Folia eucalypti), uçucu yağ, reçineler, acı madde ve tanen vardır. Uçucu yağı (Oleum eucalypti, okaiiptol) çok miktarda “Sineol” taşır.

 

Okaliptusun Faydaları

 

Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında boğaz ve solunum yolları özellikle solunum yolu hastalıklarında: sözgelimi nezle, öksürük, bronşit, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir.

Balgam söktürür, göğsü yumuşatır, ateşi düşürür ve sinüsleri açar ve bronşitte özellikle uçucu yağından dolayı inhalasyon (buğu) yoluyla yararlanılmaktır. Nezle, öksürük, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir.

  • Balgam söktürür, göğsü yumuşatır. 
  • Romatizma ağrıları, kas kasılmaları ve üşütmelerden ortaya çıkan ağrılarda şikayet edilen yere lapası uygulanır. 
  • Bedeni güçlendiricidir. 
  • İdrar yolları antiseptiğidir.
Ağız kokularını gidericidir. Bu durumlar için ispirtolu ya da zeytinyağlı eriyikleriyle gargara yapılır. Dişeti enfeksiyonlarında mikrop kırıcı, ağız kokularını gidericidir. Bu durumlar için ispirtolu ya da zeytinyağlı eriyikleriyle gargara yapılır.

 

Okaliptus Nasıl Kullanılır

 

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısına karşı (kaynar suya drog parçaları veya uçucu yağ damlaları ilave edilerek hazırlanan) buğu yöntemiyle kullanılmaktadır. Banyo suyuna ve kompres olarak: Yanıklarda ve yaralarda; Ayrıca buhar kompleksi stres giderici bir etkiye sahip oramatik bir yapısı vardır. Ev içinde buharla kullanılırsa evdeki bakterileri öldürür.

 

Okaliptus Çayı

 

Okaliptus çayının yapışlı: Bir tutam yaş yaprağı üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10 dakika demlendirilerek yapılan çay, sekerle tatlandırılarak günde iki-üç kez içilebilir.

 

Okaliptus Buhar Banyosu

 

Buhar Banyosu : Okaliptüs yapraklarından 2-3 tatlı kaşığı alınır. Bir kaseye konularak üzerine dört bardak kaynar su dökülür. Çıkacak uçucu yağın kaçışını önlemek üzere başı ve kaseyi kapayan büyük bir havlu örtülür. Kaseye doğru eğilip 10 dakika süreyle okaliptüs buharı solunur.

 

Okaliptus lapası

 

Okaliptus lapası : Yaş yaprakları ezilerek okaliptüsün lapası hazırlanır. Masaj yapılarak sürülür.


Okaliptusun Zararları


 

Okaliptüsün aşırı dozlarda alınması zehirlenmeye yol açabilir. Okaliptüsle yapılan her uygulamadan sonra eller iyice yıkanmalı, gözlere dokunulmamalıdır.

Yazımızn sonuna gelirken okaliptus ağacının genel özellikleri ve tıbbi etkilerinden yararlanabilmek için kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizn, okuyucularımızı yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Makalemize gösterdiğinizilgi içinteşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: ÖKSE OTU

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder