9 Kasım 2014 Pazar

Ökse otu

Ökse otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizn siz değerli okkurlarımızın yararlanabildiği bir çalışma oldğunu umudediyor, konu hakkında fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabileceğinii hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz.

 

Ökse Otu

Ökse otu (Viscum album) familyasından Avrupa, batı ve güney A özgü asalak bir bitki türüdür. En çok Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna ve Türkistan da en yaygın olarak yetiştiği yerlerdir.

Özellikle elma ağacının dalları üzerinde yaşar. Armut, söğüt, kavak, meşe gibi ağaçların üzerinde de asalak olarak yaşayabilmektedir. Sapları her zaman ikiye ayrılarak dallanır. Çiçekleri tek eşeyli, meyveleri yapışkan, sulu ve yumuşaktır.

Bu meyveleri yiyen kuşların kondukları ağaçların üzerine dışkılarıyla tohumları bırakması ökse otunun yayılmasını sağlar. Bazı yörelerde meyvelerindeki yapışkan madde çubukların üzerine sürülerek kuşları yakalamak için ökse olarak kullanılmaktadır. Ökse otunun meyveleri eczacılıkta kullanılmaktadır.

Halk arasında gevele, güvelek, gövelek, purç, çekem olarak da bilinir. Her mevsimde yapraklı olan ve ağaçlar üzerinde yaşayan yarı asalak bir bitkidir. Yapraklarında tanen, urson, inosit, viskotoksin, sapotoksin ve glikozit adı verilen maddeleri içerir. Bitkinin meyvelerinin etli bölümünde visin adlı yapışkan madde bulunur.

 

Ökse Otu Faydaları

 

Ökse otu, Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan baş ağrılarını geçirir. Sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları gidericidir. Çarpıntıyı hafifletir. Metabolizmayı düzene sokar. Damar sertliğine karşı yararlıdır. Son zamanlarda yapılan bazı kanser araştırmalarında ökse otunun tümör oluşumunu engellediği saptanmıştır.

Ökseotu, salgı sistemini en iyi biçimde etkileyebildiği için, yetkin bir metabolizma etkileyici bitki olma özelliğine de sahiptir.

Hormon dengesinin bozuk olduğu hallerde bitki çok başarılı olur. Hormon dengesindeki bozuklukların tedavisinde Ökse otu oldukça yararlıdır. Donmalarda Ökse otunun meyvelerinden hazırlanan merhem deri üzerinden kullanılır.

Ökse otu kalp krizi riskine karşı önerilen bitkilerin başındadır. Ökse Otu Atardamar sertliğinde etkilidir. Ökse Otu tansiyonu dengeler, yüksek ise düşürür, düşük ise yükseltir.

Kan dolaşımının normal olmasını sağlayan Ökse Otu soğuk olarak buruna çekilirse burun kanamasını durdurur.

 

Ökse Otu Nasıl Kullanılır

 

Ökse Otu meyvelerinin yakı sakızı ile ezerek elde edilen karışımla romatizma ağrılarını geçirilmek için kullanılır. Ayrıca ökse otunun ezilerek kullanılan meyveleri çıbanın üzerine koyarak çıbanın açılıp, içerisindeki irinin çıkması sağlanır.

 

Ökseotu Çayı

 

Ökseotu çayı yalnızca soğuk suda hazırlanır. İnce kıyılmış yarım tatlı kaşığı bitki (yaprak ve sap), orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suda gece boyunca bekletilir, Ardından,  hafifçe ısıtılır ve süzülür. Çay gün boyuna yayılarak yemeklerden önce ve yemek aralarında yudumlanarak yavaş yavaş içilir.

Eğer gün boyunca fazlaca içilmesi gerekiyorsa, hazırlanan çay bir termosta saklanabilir. Taze yapraklar ve ilk saplar yıkanır ve nemliyken mikserde sıkılır.


Ökse Otu MerhemiÖkse otu merhemini hazırlamak için: Taze beyaz meyveler ezilerek, içyağı veya tereyağı ile iyice yapılan karışım haricen kullanılmalıdır.

Ökseotu meyvelerinin yakı sakızı ile ezilmesi sonucu elde edilen karışım,Gaziantep, Urfa ve Van yöresinde yakı halinde romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca ezilmiş meyveler çıban üzerine konarak; çıbanın açılması ve cerahatın dışarı çıkması sağlanır.

 Ökse Otunun Zararları


Ökse otunun meyveleri zehirlidir kesinlikle insanlar dâhili olarak almamalıdır. Sadece yaprakları ve taze sapları kullanılabilir. Ancak bunu bile bilinçsizce toplanıp evde kaynatılması kesinlikle çok tehlikelidir.

Yazımızn sonuna gelirken ökse otunun genel özellikleri hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabi,ldiği bir makale olduğunu umudediyor, sıradaki çalışmamızında dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makale: ÖKSÜRÜK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder