9 Kasım 2014 Pazar

Öksürük otu

 
Öksürük otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini incelediğimi makalemizi sizlerin yararlanabilmesi bir çok kaynağın taranması üzerine itinayla hazırlanmıştır. Bitkilerimizçorg olarak yazımızdan maksimum düzeyde yararlanabileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Öksürük Otu  


Öksürük otu (Tussilago farfara), papatyagiller (Asteraceae) familyasından öksürük giderici olarak kullanılan otsu bir bitki türüdür. Latincede “Tussilago” öksürük önleyici anlamına gelir. Avrupa, Türkiye, Kafkaslar, Türkistan, Ukrayna ve Rusya da yetişir, kuzey Amerika ve Avustralya da yabani olarak yetişmektedir.

Bilinen en belirgin özelliği çiçeklerini yapraklarından önce açmasıdır. Çokyıllık dayanıklı otsu bitkidir. 10-30 cm. boylanabilen öksürükotunun küçük çiçekleri, uzun sap üzerinde tek tek sarı renkli olarak açarlar.

Yeşil renkli yapraklarının kenarları dişli ve altları gri renktedir, beyaz renkli uzun ve sık tüylerle kaplanmıştır. Bitki, döktüğü küçük tohumlarla çoğalır, iyice yayılıp bulunduğu toprağı sarabilir.

Çiçek yapısında; (kömeç) fadiol, fitosterin, ardinidiol, teraksantin, stigmasterin, sarı boyama, sepi maddeleri bulunmuştur. Yapraklar acı glikozidler, tusilagin ve sitosterin, gal, elma ve şarap asidleri, saponinler, provitamin A, vitamin C, inulin, dekstrin, albüminli maddeler, eterik yağ eserleri, helme vs. ihtiva eder.

 

Öksürük Otunun Faydaları

 

Balgam söktürücü ve dağıtıcı özellikleğiyle bronşit, gırtlak ve ağız boşluğu nezlesi, bronşiyal astım ve zatülcenpte ve hatta başlangıç dönemindeki akciğer tüberkülozunda güçlü tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Uzun süreli öksürüklerde, ve ses kısıklıklarında, gün boyunca sık sık, balla tatlandırılmış öksürükotu çayı içilmelidir.

Astım rahatsızlıklarında, sürekli bronşitlerde ve sigara zararlarında, ilkbaharda bitkinin taze sıkılmış özsuyundan bir tatlı kaşığı, bir tas et suyuna veya sıcak süte karıştırılarak  alındığında, olağanüstü yardımlar sağlar.

Filibit hastalığında, ezilmiş taze yapraklar krema ile karıştırılır ve elde edilen bu kütle, iltihaplı bölgeye sürüldükten sonra, bir bezle hafifçe bağlanır.

Taze sıkılmış bitki özsuyu kulağa damlatıldığında, kulak ağrılarını geçirebilir. Toplanıp saklanması ise  Çiçekleri tam açmadan önce toplanır gölgede kurutularak yaprakları ilkbahar sonu ile yaz başında toplanıp kıyılır ve kurutularak saklanır.

 

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır

 

Taze sıkılmış bitki özsuyu kulağa damlatıldığında, kulak ağrılarını geçirebilir. Çiçekleri tam açmadan önce toplanır gölgede kurutularak yaprakları ilkbahar sonu ile yaz başında toplanıp kıyılır ve kurutularak saklanır. Taze sıkılmış bitki özsuyu kulağa damlatıldığında, kulak ağrılarını geçirebilir.

 

Öksürük Otu Çayı

1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak-çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10 dakika süreyle demlendirmeden sonra hazırlanan çay, günde üç kez, sıcak olarak birer bardak içilir. Eğer balgam söktürücü bir öksürük çayı hazırlamak istiyorsanız, öksürükotu yapraklarını ve çiçeklerini, sığırkuyruğu çiçekleri, ve dar yapraklı sinirli ot yaprakları ile, ince kıyılmış olarak, eşit oranda harmanlayınız.

Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak, balla tatlandırılarak, sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.

 

Öksürük Otu Merhemi

 

Yıkanıp lapa haline getirilen yapraklar göğüs üstüne yatırıldığında, her tür akciğer hastalıklarında, yılancıkta, morararak şişmiş doku yaralanmaların tedavisine yardım eder.

Öksürükotu kaynama suyuyla yapılan kompresler, yılancık çıbanlarında kullanılır. Öksürükotu çiçek veya yaprak buğusu, krizli ve boğucu soluk alma zorlukları ile birlikte görülen kronik bronşitlerde gün boyunca pek çok kere solunmalıdır.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Öksürük otunun genel özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: OLTU OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder