9 Kasım 2014 Pazar

Oltu otu

Oltu otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım teknikleri hakkında incelenen yazımızın, siz değerli okurlarımızın faydalanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz.

 

Oltu Otu

Oltu otu (Tanacetum coccineum); Bileşikgiller familyasından; Doğu Anadolu bölgesinde yetişen, yaklaşık 25-50 cm yükseklikte, parçalı yapraklı, soluk veya koyu pembe çiçekli, böcekleri özellikle pireleri öldürmek için kullanılan, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Oltu otu gövdesi dik ve seyrek tüylüdür. Çiçekleri gül renginde olup dil biçimindedir. Çiçeklerin bileşiminde %5 oranında uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve piretrin adlı madde bulunur. Kuvvetli bir böcek öldürücüdür.

 

Oltu Otunun Faydaları

 

Oltu otu bit, pire, tahtakurusu gibi böceklerin öldürülmesinde kullanılır. İçeriğinde bulunan Piretrin; pire, kene vb. kan emici hayvanlar için çok zehirli; insan, kedi, köpek vb. için  zehirlidir.
Oltu otu piretrin kan emici hayvanlara değince öldürücü etkisini gösterir. Bu nedenle diğer ismi pireotudur.

 

Oltu Otu Nasıl Kullanılır

 

Çiçekli bitki kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanılır. Bu toz Oltu Tozu olarak da bilinmektedir. Toz halinde bit, pire ve böceklerin olduğu yere serpilir.

Oltu otunun kurutulan çiçekleri el değirmenlerinde öğütülüp toz haline getirilir. Toz haline getirilen bu ilaç özellikle pirelere ve öteki böceklere (sözgelişi hamamböceği, tahtakurusu, kene, karınca ve örümceklere) karşı evlerde gerekli yerlere serpilerek kullanılır.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Oltu otu hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, bir sonraki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz İyi okumalar.

Sıradaki makale: PAMUK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder