9 Kasım 2014 Pazar

Pamuk

Tekstil ve eczalıkta yeri vazgeçilmez olan pamuk bitkisinin yapısal özellikleri, tıbbi etkileri açısından faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derledğimiz makalemizin, siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, bir çok kaynağın araştırılması üzerine kaleme alınan çalışmamızın sizlerin beğenisini kazanacağını umuyoruz. konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

 

Pamuk

 

Pamuk (Gossypium hirsitum),  Ebegümecigiller familyasından, lif ve yağ elde etmek maksadıyla ekilen otsu veya odunsu bir bitkidir. Gövdesi dik, dallanmış ve çok tüylüdür. Yaprakları uzun saplıdır. Meyvesi (Koza) 3-5 gözlü bir kapsüldür. Temmuz-ağustos ayları arasında, beyazımsı veya sarı renkli çiçekler açan, 30-100 cm boylanabilen pamuk 1-2 yıllık otsu bir bitkidir

Pamuğun anavatanı Asya’dır ve genellikle sıcak iklimi seven bir bitkidir. Pamuk, kozaları olgunlukta açılan ve açılmayan olmak üzere ikiye ayrılır. Memleketimizde daha çok açılmayan kozalar tercih edilir. Kozaları kapalı kalan pamuğa “dağ pamuğu” adı verilir. Beyaz renkli olup, soğuk ve hastalıklara daha dayanıklıdır. Hasat zamânı, kozalar değil, üzerinde pamuk bulunan çekirdekler toplanır.

Yurdumuzda Koza veya Yerli türü yetiştirilir. Yerli pamuk (Gossypium herbaceum); 75-80 santimetre boyunda, yan dalları kısa, gövde ve yaprak sapları siyah benekli bir türdür.

Türkiye’de M.Ö. 330 yılına dek geriye giden uzun bir tarihçesi olmasına karşın asıl gelişmesini 11. yüzyılda Selçuklu Türkleri, 14. Yüzyılda Osmanlı Türkleri zamanında olmuştur. Türkiye Cumhuriyetin ilanından sonra ise pamuk tarımına büyük önem verilmiştir.

 

Pamuğun Faydaları

 

Pamuk lifleri, hemen hemen saf selülozdan ibârettir. Tohumlar, yağ, nişasta ve müsilaj taşır. Pamuk yağı, yarı kuruyan yağlardandır. Kökler, fenolik bileşikler ve reçine tabiatında maddeler taşırlar. Pamuk tohumu kaynatılıp içilirse vücuda kuvvet verir.
  • Kabızlığı giderir. 
  • Ateşi düşürür. 
  • Regil kanamalarını düzene sokar. 
  • Bağırsakları yumuşatır. 
  • Cildi yumuşatır ve rahatlatır.

 

Pamuk Nasıl Kullanılır

 

Kök ve yaprağı kaynatılıp suyu içilir,tohumlarından elde edilen yağı yemeklerde kullanıulır,yağı cilde sürülür,lifleri harici yaralarda lapa yapılarak kullanılır.

Pamuk, mekanik bir kan dindiricidir. Cerrâhîde gerek saf, gerek sterilize veya ilâçlı olarak kullanılmaktadır. Suni ipek imalatında da kullanılan önemli bir hammaddedir. Temizlenmiş pamuk yağı tıpta kullanıldığı gibi yemek yağı olarak veya sabun îmâlinde kullanılır.

Sanayide tekstil maddesi olarak, çocuk bezi ve pedlerde, makyaj malzemelerinde kullanılmasının yanında tıp alanında da yaygın olarak kullanılır.

Özellikle hidrofil pamuk küçük yaralarda ve yaralanmalarda pansuman malzemesi ve kan durdurucu olarak kullanılır.


Pamuk YağıPamuğun tohumundan soğuk pres yöntemi  sıkılarak elde edilen pamuk yağı yemeklik yağ olarak kullanılır.

Pamuk yağı уüzde оleik ve  linoleik asit içerdiği için oleik-linoleik asit grubu yağlar arasında yеr almaktadır. En önеmli doymuş yağ аsidi isе yüzde 17-29 orаnındаki pаlmitik asittir. Bunu yanında , Omega – 6 vе Omega – 9 yağ asitlerini içerir.  Omega – 6 уağ aѕidi vücudun ürеtеmеdiği ve dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinden biridir. Bu içeriğiyle pamuk yağı hem güçlü bir antioksidan hemde zengin bir mineral deposuna sahiptir.

 

Pamuk Çayı

 

Pamuğun yaprakları ve kökü kaynatılarak elde edilen su, bağırsakları yumuşatır. Kurutulmuş pamuk yapraklarının önceden kaynatılmış suda 10 dakika demlenmesi sağlanarak hazır hale getirilen pamuk yaprağı çayı , limon ve tadlandırıcılarlada takviye edilerek içilebilir

Fakat bağırsakların yanında rahim kaslarını da gevşeterek düşüğe sebep olabileceği için hamileler kullanmamalıdır.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Pamuğun yapısal özellikleri ve bilinmeyen yönlerini incelediğimiz çalışmamızdam maksimum düzeyde yararlanabildiğinizi umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunun altını çizmek istiyoruz. Zaman ayırıp makalemizle ilgilendiğiniz için teşekkür eder, iyi okumalar dileri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder