9 Kasım 2014 Pazar

Papaya

Ağaç kavunu olarakta bilinen papaya ağacı ve aynı isimli ağacın meyvesinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için itinayla hazırlamış bulunuyoruz.  makalemzin sizlerin yararlanabileceği bir yazı olduğ-unu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.


 Papaya


Papaya (Carica papaya) Caricaceae familyasındandır. 3-10 metre boylarında, iri parçalı, eisi yapraklarının gövdede bıraktığı izlerle kaplı görünüşüyle, palmiyeyi andıran; dallanmayan, hepyeşil bir ağaçtır.

Yumurta biçimli meyvelerinin 3-5 kgkadar gelişenleri olur. Yerliler arasındaki adı olan “Guarani” sözcüğü, “Süt dolu memeye benzeyen meyve” demektir. Meyve olgunlaştığında sarımsı yeşille turuncumsu sarı bir hal alır.

Meyvenin sarı, turuncu, kırmızı renkli etli kısmının ortasında siyah tohumlarla kaplı bir boşluk bulunur. Meyve kabuğu pürüzsüz, ince, yeşil, sarı, turuncu veya açık pembe olan bu özel meyve olgunlaşma sırasında meyve etinin aromatik bir yapı kazanması ile rengi turuncu veya kırmızıya yakın tonlar alır.

Papaya A ve B vitaminlerince zengin olmasına rağmen en çok C vitamini içermektedir. Karoten içeriği çok yüksek olan papaya, tiamin, riboflavin, niyasin gibi B grubu vitaminlerinden zengin, triptofan, metionin ve lizin gibi proteinleri de yüksek oranda içerir. Meyvenin limona benzer tadıysa biraz keskindir, ancak salatalarda mükemmeldir.

Ülkemiz de ‘ağaçkavunu’ olarak bilinen bu meyve Meksika, Brezilya, Hindistan ve Nijerya’da  yetiştirilmektedir.

 

Papaya Meyvesinin Faydaları

 

Papaya enerji veren bir besindir. Bu nedenle gelişmekte olan çocuklar, hamile ve emziren bayanlar için mükemmel bir kuvvet deposudur.

Papaya besinlerin kolayca sindirilmesine de katkıda bulunur. Papaya da bulunan papain adlı enzim yiyeceklerdeki proteinin sindirilmesine yardımcı olur ve özellikle mide suyu eksikliği olması ya da midede çok fazla oranda sağlıksız sıvı bulunması durumunda hayli etkili bir maddedir.

Papaya meyvesinin suyu bazı cilt bozukluklarına da iyi gelmektedir. İçinde irin oluşumu olabilecek şişkinliklere ya da doğrudan irinlere, siğillere, sivilcelere, nasırlara, normal olmayan dışarı uzanan deri çıkıntılarına iyi geldiği görülmüştür.

Papayanın sıvısı kozmetik olarak çillere ve güneşe maruz kalma sonucu oluşan kahverengi lekelere iyi gelip derinin pürüzsüz bir görünüm almasını sağlamaktadır.Düzenli yendiği takdirde kabızlığa, kanayan basur ve kronik ishale iyi gelir.

Papaya çekirdeğinden yapılan macunlar, mantar gibi değişik cilt hastalıklarına sürüldüğünde de olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Ülserin, difterinin ve dizanterinin tedavisinde, ameliyat sonrası şişkinliklerin ve adezyonun azaltılmasında, solucan düşürme tedavisinde kullanılmaktadır.

Papaya yaprakları da, kalp hastalığında ilaç olarak kullanılan yüksük otu gibi bir etkiye sahip olan alkaloidler, karpaine ve psuedokarpaine içerir.

 

Papaya Meyvesi Nasıl Kullanılır

 

Papaya Çayı

 

Ağacın taze çiçeklerinden demlenen çay boğaz rahatsızlıklarında, çiçeklerle kaynatılan su da karaciğer rahatsızlığıyla, sindirim bozukluğunda kullanılır.

Bitkinin kökleri de afrodizyak olarak kullanılır. B vitamin çeşidi olan folik asit papayada oldukça yüksek miktarda bulunur. Folik asit hamile kadınlar tarafından yeterince alındığında, beyin ve omurilikte meydana gelebilecek bazı bebek sakatlıklarını önleyebilmektedir.

Papaya sindirim sistemi için faydalı bir meyvedir. Meyvenin kendisi sindirilmesi en kolay meyvelerdendir. Ayrıca diğer besinlerin sindirilmesini de kolaylaştırır. Hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır. Hazımsızlık,  gaz sıkıntısı, şişkinlik, mide ekşimesi ve ülser hastaları (Peptik ülser) için faydalıdır.

 

Papaya Meyvesi

 

Papaya meyvesi ayrıca vücuttaki yağlarin erimesini kolaylaştırır. Papayanın enerji verici özeeliği sebebiyle gelişmekte olan çocuklar, hamileler ve emziren bayanlar için kuvvet deposudur. Düzenli yendiği takdirde kabızlığa, kanayan basur ve kronik ishale iyi gelir. Ağacın taze sütü, nasırları ve siğilleri yok etmede kullanılır.

Papaya, taze olarak bir meyve gibi tüketilir. Ayrıca meyve salatalarında kullanabileceğiniz gibi, suyu sıkılırsa meyve suyu olarak da tüketilebilinir.

Yazımızın sonuna gelirken, papaya ağacının ve meyvesinin özellikleri hakkında derlediğimiz yazımızın sizlerin beğenisini kazandığını umuyor, bir sonraki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder