9 Kasım 2014 Pazar

Patates

 Patatesin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında kaleme aldığımız makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi üzerine derlenen yazımızdan yararlanabileceğinizi umudediyoruz Konu hakkında fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmanızın önemini hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

 

Patates

 

Patates (Solanum tuberosum), patlıcangiller  familyasından yumruları yenen otsu bitkidir. Boyu 70-80 cm’ye varan, beyazımsı pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir. Yaz sonunda olgunlaşan yumrusunun dış kısmı kabuklu içi beyaz veya sarı renktedir.Patates nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir. Yumruları yuvarlak ve 3-10 cm. büyüklüktedir.

Ülkemizin her bölgesinde bahçe ve tarlalarda yetiştirilen bir kültür bitkisidir, ancak anavatanı amerika kıtasıdır.

Bol miktarda C ve B vitaminleri ile potasyum ve kalsiyum içeren patates, protein, bakır, demir ve fosfor da içerir. Patateste nişastadan başka belli bir oranda protein de bulunur; nişasta %20, protein %2′dir. Besin değeri 90 kaloridir. Bitkinin toprak üst kısımlarında zehirli alkaloidler bulunmasına karşılık yumruları zehirli değildir.

 

Patatesin Faydaları

 

Patates hakkında bilinmeyen en önmeli bilgi patatesi çiğ olarak tüketmenin faydalarıdır. Pişirilmiş yada kızartılmış patates maruz kaldığı işlemlerden ötürü içeriğindeki zengin minerallerin besin değerini neredeyse yok etmektedir. Özellikle patates suyunun karaciğer, safra kesesi, mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
  • Şeker hastalarına faydalıdır. 
  • Susuzluğu giderir. 
  • Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. 
  • Karaciğer şişliğini de giderir. 
  • Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. 
  • Damar şişliğinde faydalıdır.
Patates yemek basur memesi, yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir. Bağırsak şişliğini ve basur ağrılarını azaltır. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Böbreklere faydalıdır.

 

Patates Nasıl Kullanılır

 

Patates lapa haline getirilip yanıkların üzerine konursa hem ağrıyı hafifletir hem de iyileşmesini hızlandırır. Patatesin kabuklarını kalın soymak besin değerlerinin azalmasına neden olacağından kabukları ile yemek ya da mümkün olduğunca ince soymak gerekir.

Kandaki şeker miktarını düşürür. Özsuyunu içmek faydalıdır. Rendeleyip öz suyu çıkarılıp, günde 3 çay bardağı aç iken içilirse ülsere faydalıdır. Ülserliler aç karnına birer adet haşlanmış patates yerse çok faydasını görür. Özsuyuna limon sıkılıp günde 3 fincan aç iken içilmeye devam edilirse faydalıdır. Suyuyla karıştırılıp içilebilir.


Patates Suyunun Faydaları Çiğ patates suyu sürekli baş gösteren migren agrıları  ve kabızlık şikayetlerinde etkili bir tedavi unsurudur. Bu etkilerinden yararlanabilmek için bir geceden doğranarak suda demlenmeye bırakılmış patates suyunu kahvaltıdan 15 ila 30 dk öncesinde içmek etkli sonuçlar yaratacaktır. Patates suyu aynı zamanda karaciğerin dış etkenlerden kaynaklı maruz kaldığı kirliğinde önüne geçmekte birebirdir. Bunu için aynı işleme başvurmanız yeterlidir.

Yazımızın sonuna gelirken patatesin bilinmeyen yönlerini irdelediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.


Sıradaki makale: PİRİNÇ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder