9 Kasım 2014 Pazar

Patlıcan

Patlıcan hakkında hazırladığımız makalemiz , patlıcanın yapısal özellikleri, faydaları, zararları ve kullanım yöntemleri başlıklarında incelenmiş olup, okurlarımızın maksimum düzeyde yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla itinayla kaleme alınmıştır. Yazımızın sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Patlıcan

 

Patlıcan ( Solanum melongena );  Patlıcangiller familyasına ait olup, ılık iklimlerde tek yıllık, tropik iklimlerde ise küçük bir ağaç şeklinde büyüyen çok yıllık bir kültür bitkisidir. Anayurdu Hindistan olan, iri mor meyveli, bir yıllık otsu bitkidir.

Yaygın bir besin maddesi olan meyvesi genellikle mor, bazen de siyaha yakın renklidir. Beyaz olanlarına da rastlanır. Patlıcan, Türkiye’de en çok Akdeniz yöresinde yetiştirilir. Şubat-mart aylarında sıcak yastıklara, nisanda da sebze bahçelerinde fideler dikilir.

Kalori değeri düşük bir besin olan patlıcanda A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur. Patlıcan B grubu ve özellikle B1, B3, B5 ve B6 vitaminlerinden zengindir. Bu vitaminler besinler yoluyla alınan proteinlerin, katrbonhidratların ve yağların metabolize olmasına yardımcı olurlar.

 

Patlıcanın Faydaları

 

Patlıcanın kabuğunda yüksek miktarda antosiyanin adlı fitokimyasal bulunur. Antosiyaninin kanser, yaşlanma, enflamasyon ve nörolojik hastalıklara karşı etkili olduğunu gösteren çok sayıda araştırma mevcuttur.

Bir yandan antioksidan özelliği yüksek olan patlıcan diğer yandan Glisemik indeksi düşük bir besindir ki bu durum onu beslenmenin önemli bir parçası olması gerektiğini gösterir.
  • Sinirleri yatıştırır ve tansiyonu düşürür. 
  • Kalp çarpıntısını giderir. 
  • Bağırsakları yumuşatır ve idrar söktürür. 
  • Kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve damar tıkanıklığına iyi gelir. 
  • Kansızlığı giderir. 
  • Karaciğerin ve pankreasın çalışmasını düzenler. 
  • Böbrek ağrılarını ve yanmasını azaltır. 
  • Basura iyi gelir. 
  • Kilo vermeye yardımcı olur.

 

Patlıcanın Zararları

Patlıcan muhtevasında barındırdığı ve bu sebzeye karakterini kazndıran en önemli maddesi olan nikotin, fazla tüketimi sonucunda damarlarda ve organlarda bazı tıkanıkların yaşanmasına sebebiyet verebilirken, allerjik bünyelerde kaşıntı ve deri dökülmelerinede yol açabilmektedir.

Özellikle patlıcanın çiğ olarak tüketilmesi bu bikotin adlı maddeye yoğun bir şekilde maruz kalınmasına neden olacağından tüketimi noktasında pişirilerek kullanılması en doğru yöntemdir.

 

Patlıcan Nasıl Kullanılır

 

Patlıcan normalde acı bir besin olduğu için kullanmadan önce tuzlu suda bekleterek acılığı giderilir. Patlıcan lapa haline getirilip yanıklara konursa faydası görülür.

Yemek olarak tüketimi noktasında dikkatedilmedi gereken yanları, közde yada ateşe maruz bırakılarak pişirildiği durumlarda mutlaka kabuklarının soyulması, pişirimi esnasında özellikle kızgın yağa uzun süre maruz bırakılmaması ve içeriğinde buluna yoğun yağ asitlerindenden kaynaklı çok yağlı tüketilmemesi hem lezzeti hemde sağlık bir besin olarak tüketilmesi açısından unutulmaması gereken bilgileridr.


Patlıcan Yaprağı ve sapı


Patlıcanın kurutulmuş yaprak ve sapları yakılıp elde edilen külü sirke ile karıştırılıp siğillere sürülürmesi , siğillerin kurutulmasını sağlar. Ayriyetten lapası harici kullanımda yara ve urlara krem gibi sürülür.

Özellikle basur şikayetlerinde, patlıcan sapı ve incir yaprağının kaynatılarak içilmesinin müthiş faydasını görebilirsiniz.

Yazımzın sonuna gelirken patlıcan sebzesi hakkında kaleme aldığımız yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir makale olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunun altını çizmek istiyoruz. Bitkilerimi.org olarak yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: PITIRAK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder