9 Kasım 2014 Pazar

Pazı

 
Bu makalemizde pazı bitkisinin bilinmeyen yönlerini, bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi üzerine siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırladık. Pazının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Pazı 

 

Pazı (Beta vulgaris var. cicla), Ispanakgillerden, yaprakları büyük olan bir sebze bitkisidir. Ispanak benzeridir. Sindirimi kolay ve bol vitaminli olduğundan besleyicidir.

Anayurdu Akdeniz havzası, Anadolu, Kafkasya ve Ortadoğu olan bitkinin yabani örneklerine ülkemizdeki kırlarda rastlanmaktadır.

Toprak üstü aksamı halk tarafından sebze olarak kullanılmaktadır. Kavurma, diple, sarma ve çorba gibi yemekleri yapılmaktadır. Yumrusundan ise turşu yapılmaktadır. Semt pazarlarında yoğun olarak satışı yapılmaktadır.

Ispanağa benzeyen sindirimi kolay, bol vitaminli, besleyici bir bitki olan pazıda, A, C ve K vitaminleri bol miktarda bulunur. Ayrıca, E vitamini ile demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini içerir. Bu özellikleri sayesinde pazı yaprakları bedeni güçlendirici (tonik) etkiler taşımaktadır. Pazı yaprakları, içerdiği demir ve folik asitle kansızlığı önler.

 

Pazının Faydaları

 

  • İştah açıcıdır. 
  • Hazmı kolaylaştırır. 
  • İdrar söktürür, kabızlığı giderir ve idrar yollarında yanma şikâyetlerini azaltır.
  • Öksürüğe karşı faydalıdır. 
  • Kansızlığı önler. 
  • Hamile olanların yemesi doğacak çocukta omurga açıklığı riskini azaltır.

Pazının tohumları, geleneksel olarak halk hekimliğinde yarı lapası şeklinde ve kan kesici olarak kullanılagelmiştir.

  • Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. 
  • Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. 
  • Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.
Toksik etkisine rastlanılmamıştır. bu bitkinin yaprakları yanık, apse, şişlik ve basur memelerinden meydana gelen rahatsızlık ve şikayetleri de ortadan kaldırmaktadır.Yıkaması ile saçların dökülmesi azalmakta, yani saçları besleyici özellikler de göstermektedir.

 

Pazı Nasıl Kullanılır

 

Balla karıştırılarak saç çıkmayan deriye sürülürse fayda sağlarken çayı da iştah açıcı, kuvvet verici ve müshil olarak kullanılabilir. Ayrıca, tedavi amacıyla haşlaması yapılıp deri hastalıkları, yanık, şişlik ve basur memelerinin üzerine konursa faydası görülür.

Pazının kökleri, sapları ve yaprakları pazı yemeği, dolması ve salatası yapılarak kullanılır. Ayrıca, tedavi amacıyla haşlaması yapılıp deri hastalıkları, yanık, şişlik ve basur memelerinin üzerine konursa faydası görülür.

 

Pazı Yemeği

 

pazıları yıkayın, saplarını kesin, yapraklarını doğrayın yağ içinde soğanı kavurun, üzerine salçayı katın kavurun ardından bir su bardağı sıcak su, pazıyı, karabiber ve tuz’u katın, tuzunu ayarlayın, pazılar iyice pörsüdükten sonra pirinci katın ve karıştırın kapağı kapatın, ağır ateşte pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin. kısa bir süre dinlenmesinin ardından sevise hazır hale gelen yemeğinizi afiyetle yiyebilirsiniz.


Makalemizin sonuna gelirken, pazı bitkisi hakkında derledğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki yazımızında okunmaya değer bir makale olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konu hakkında fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder