9 Kasım 2014 Pazar

Pelit ağacı


Bitkilerimiz.org olarak meşe palamutu olarakta adlandırılan pelit ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itnayla hazırladık. Yazımızdan umduğunuz derecede yararlanabileceğinizi umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Pelit Ağacı

 

Pelit ağacı (Quercus) kayıngiller familyasından doğal olarak Anadolu’da yetişen pelit ağacı meşe ağacının bir alt türüdür.

Anadolu’da ve Yunanistan’da yaygın olarak yetişir.25 m. boya ve2 m. gövde çapına erişebilen geniş tepeli ağaçlardan, 3-5 m. boya sahip çalılara kadar değişen türleri vardır.

Pelit ağacı meyveleri 3 cm kadar uzunlukta silindir şekilli, açık kahverenkli ve buruk lezzetlidir. Palut, pelit, palıt gibi isimlerle de bilinir. Esas olarak palamut, pelit ve kadeh  olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. İki kısma birden palamut adı verilir.

Pelit, silindirik şekilli, takriben 2 cm uzunluğunda, ucu basık ve beyaz tüylüdür. Kadeh ise 2–6 cm çapında olup, üst kısmı tırnak denilen üzeri tüylü, uzun, kalın ve kıvrık veya yatık çıkıntılarla örtülüdür.

Türkiye’deki bütün ormanlarda karışık halde, bazen de ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya’da, Marmara ve olu dolaylarında pelit ağacına bol rastlanır. Yetiştiği bölgelerde bazen meşe palamudu, bazen de palamut ağıcı diye isimlendirilir.

 

Pelit Ağacı ve Meyvesinin Faydaları

 

Pelit Meyveleri gallik tanen taşır. Genel olarak suda eriyebilen, protein, karbonhidrat ve çeşitli metalleri çöktürme özelliğine sahip, salgı durdurucu etkisi nedeniyle kabızlık yapan gallik tanen, taşığı anti oksidatif etkileri itibariyle pelit ağacını tıbbi olarak öenmli bitkiler sınıfına taşırken pelit meyveri olan kozalaklarda yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Ayrıca pelit meyveleri şeker de bulundurmaktadır.

Pelit doku bakımından kestaneye benzer. Ancak, tadı acı olduğu için hayvan yemi olarak değerlendirilir. Meşe, alakabak kuşu ve sincabın kışın yemek için toprağa gömdüğü ya da kendiliğinden toprağa karışan pelitlerden ürer.

  • Kabızlık yapıcı etkisinden dolayı ishal vakalarında, 
  • Mikrop öldürücü ve kanama durdurucu etkisinden dolayı açık yaraların sarılmasında, 
  • İltihap giderici olarak boğaz, göz, karaciğer iltihaplanmalarında, 
  • Yine kanama durdurucu özelliği açısından mide kanamalarında önemli bir yardımcı tedvai unsurudur.
Ayrıca, damarlar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı basur gibi rahatsızlıklarda, Egzama ve arpacık gibi hastalıklarda da bolca kullanılmaktadır.

 

Pelit Meyvesi Nasıl Kullanılır

 

Ağır ishallerde 1 gram pelit tozu günde 2–3 kere yutulabilir. Taze veya kavrulmuş pelit meyveleri ishal durdurucu olarak kullanılır. Ayrıca hayvan yemi olarak da yer yer kullanılır.

Kabuğu soyulduktan sonra kavrulmuş olan palamut, toz edilerek kahvesi yapılabilir. Tadlandırılarak midevî ve ishal durdurucu olarak istifade edilir.

Boya ve deri sanayiinde de kullanılır. Pelit meyvesi ve kabuğu kaynatılıp, balla tatlandırılıp içildiğinde, boğaz iltihabı, karaciğer iltihabı, göz iltihabına faydalı olur. İshali keser, anjin, basur, mide yanması, mide kanamsı, gastrit, ağız yaralarına faydalıdır.

 

kahve yapımında pelit

 

Pelit; ayrıca kahve yapımında da kullanılmaktadır. İkram için hazırlanan kahvelerden farklı olan palamut kahvesi genelde şifa bulmak maksadıyla tüketilmektedir.

 

mide hastalıklarında pelit meyvesi

 

Özellikle iç hastalıklarında( mide yanması, gastrit, ülser vb) 15 gr. palamut kahvesi 1 lt. Suda kaynatılır bal veya pekmez ile tatlandırıldıktan sonra günde 2–3 bardak içilir. Pamuk mazısı denilen bir tür yaraların üzerine sarılarak mikroplara karşı koruma sağlanılır.

Yazımızın sonuna gelirken pelit ağacının özellikleri hakkında kaleme aldığımız makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyoruz. Yazımız ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmanızın önemini vurgulamk istiyor ve iyi okumalar diliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder