9 Kasım 2014 Pazar

Pelit yosunu

Bu yazımızda her ne kadar yosun olarak bilinsede aslında bir diken türü olan pelit yosunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. Yazımızdan umduğunuz faydayı sağlayacağınızı umudediyor, konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmanızın önemini hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz

 

Pelit Yosunu 

 

Pelit yosunu ( Musco arboreo), bir diken türüdür.

 

Pelit Yosununun Faydaları

 

  • İdrar söktürücü etkisi vardır.
  • Mide bulantısına şifadır, karaciğere faydalıdır. 
  • Kadın hastalıklarına yararlıdır, Aşırı regil kanamasını keser. 
  • Karaciğer için yararlı bir bitkidir.
Vücudu çeşitli zehirlenmelere karşı korur. Bedenin normal sıcaklığını ve nemliliğini artırır. Duyu organlarımızı güçlendirir. Gül yağı ile terbiye edilip ağrılara sürülürse, ağrıları dindirir.

 

Pelit Yosunu Nasıl Kullanılır

 

Gül yağı ile pelit yosunu terbiye edilip ağrılara sürülürse ağrıları dindirir. Duyu organlarını güçlendirir ve bedenin normal sıcaklığını dengeler.  Pelit yosunu otunun birkaç yaprağını  üzüm suyu ile birlikte kullanılır.

Pelit yosunu kaynatılıp bayanlara içilirse rahimi güçlendirir ve hamile kalmaya yardımcı olur. Ayrıca pelit yosun otu susam yağıyla bir güneşte terbiye edilerek rahime sürülür.

Pelit yosunu bitkisinin herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur. Herhangibir nedenle oluşan mide bulantılarının geçmesine iyi gelir.

Yazımız burada son bulurken, pelit yosununun özellikleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder