9 Kasım 2014 Pazar

Mavi Kantaron (Peygamber Çiçeği)

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde peygamber çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemmlerini siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırladık. Yazımızdan umduğunuz verimi alacağınızı umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Mavi Kantaron

(Peygamber Çiçeği)

 

Mavi Kantaron (Peygamber Çiçeği): Bileşikgiller familyasından; özellikle ılık bölgelerdeki tahıl tarlalarında yetişen bir bitkidir. 15-60 cm. kadar yüksek hafif örümcek ağımsı beyazımsı kıllı, dallı ,1 metreye kadar uzayabilen, bir yıllık, mavi çiçekli, otsu bir bitkidir.

Ege ve Akdeniz bölgesinde 1000 metre yüksekliğe kadar olan yerlerde bolca bulunan bu bitki bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Ülkemizde Uşak, Konya ve Isparta illerinde yaygın olarak yetişen bir bitki olan peygamber çiçeği, Çiçek açmaya başlayınca yaz aylarında toplanır ve gölgede kurutulur. Kurutulmuş çiçekli dalları sabit ve uçucu yağlar, renk maddeleri, acı maddeler içerir.

Mavi kantaron olarak da bilinir. Anthocyanins gibi fenol bileşikler sınıfında bulunan maddeler, tuzlar, glikozit, sarı madde, flavonlar ve mavi boya maddesi içerir.

 

Peygamber Çiçeğinin Faydaları

 

  • İştah açıcıdır. 
  • Sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür. 
  • Vücuda rahatlık ve ferahlık verir. 
  • Böbreklerdeki kumları dökmeye yardımcı olur. 
  • Göğsü yumuşatıcı etkileri ile öksürük, nefes darlığı ve bronşite karşı faydalıdır.
  • Göz hastalıklarına iyi gelir. 
  • Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. 
  • Cilt bozuklukları, kızarıklık ve kaşıntılı deri hastalıklarında faydalıdır. 
Kanı temizleyici özelliği ile vücutta biriken zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.İltihap giderici etkileri ile başta böbrek ve boğaz iltihabı olmak üzere iltihapları gidermeye yardımcı olur.

Romatizma şikayetlerini azaltır. Nikrise karşı faydalıdır. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olur. Fazla miktarda kullanıldığında kalbe zarar verir.

 

Peygamber Çiçeğinin Zararları 

 

Hamilelerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez, ayrıca fazla kullanılması normal yetişkinlerde de kalbe zarar verebilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da sebep olabilmektedir. Bu özelliklerinden kaynaklı peygamber çiçeğini uzman kontrolünde almak en doğru yöntemdir.

 

Peygamber Çiçeği Nasıl Kullanılır

 

Kullanılan kısımları çiçekleri ve yapraklarıdır. Gölgede kurutulan çiçekleri ya da yaprakları kaynamış suda demlenerek çay yapılabilir. Banyo suyuna katılarak cilt sorunlarına karşı kullanılabilir. Kozmetik alanında da kullanılmaktadır.

 

Peygamber Çiçeği Çayı

 

50 gram kurutulmuş çiçek ve çiçekli dalın üzerine 1 litre (5 bardak) kaynar su dökülür, 10 dakika bekletildikten sonra süzülerek, yemeklerden önce günde iki-üç kez birer bardak içilir.
Kepeği yok etmek için aynı çayla saçlar yıkanır.

 

Peygamber Çiçeği Buhar Bonyosu

 

Peygamber çiçeğinin en güçlü tedavi edici etkisi göz iltihaplarıdır. Bunun için bir avuç bitki 1 litre (5 bardak) suya atılıp beş dakika kaynatılır, yarım saat bekletildiktensonra gözler banyo yapılır.

Bitkinin konduğu suyla ayak banyosu yapılması da ayaklardaki şişlikleri giderir. Dağ peygamberçiçeği (Centaurea montana) türünün mavi-mor çiçeklerinde de idrar söktürücü ve sindirim kolaylaştırıcı maddeler vardır. Bitkinin kurutulmuş çiçekleri çaylara eklenerek içilir.

Yazımızın sonuna gelirken peygamber çiçeğinin genel olarak faydaları ve kulanım yöntemlerini incelediğimiz yazımızn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımız hakkında fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder