9 Kasım 2014 Pazar

Bektaşi Üzümü (Phyllanthus bitkisi)

Ülkemizde bektaşi üzümü olarak bilinen bektaşi üzümü hakkında hazırlanan makalemiz, Phyllanthus bitkisinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine derlenen başlıklardan oluşmaktadır. Özellikle hint tıbbında çok değerli bir bitki olan Phyllanthus bitkisi hakkında bir çok kaynagın incelenmesi üzerine hazırlanan makalemizn sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Bektaşi üzümü

(Phyllanthus Bitkisi)

 

Phyllanthus bitkisi (emblica offianalis ) Anavatanı Hindistan’dır. Çin, Filipinler, Küba, Nijerya ve Guam’da da yetişir. Bol sarı çiçekli, çok yıllık bir bitkidir, boyu 60 santimetreye kadar ulaşabilir.

Sütleğen familyasının bir cinsi olan bitkinin, ağaç, çalı ve ot formunda 600 farklı türü vardır. Bazı türlerin, yaprağı andıran basık gövdeleri, bazılarının da küçük yapraklı, dalları bulunur. Phyllanthus bitkisi yaygın olarak bektaşi üzümü olarak da bilinir.

 

Phyllanthus Bitkisinin Faydaları

 

Hint tıbbında kullanılan bu bitki, özellikle hepatit B virüsünün yol açtığı problemlere karşı, karaciğer desteği olarak kullanılır. Çeşitli cilt sorunlarına ve diyabete olumlu etkileri vardır.

Phyllanthus bitkisinin Pek çok türü 2000 yıldan uzun süredir Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Sarılık, dizanteri, diyabet, cilt yaraları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların geleneksel tedavisinde kullanılır.

İçerdiği ana maddelerin; lignanlar, alkaloitler ve biyoflavonoitlerin karaciğer üstünde etki gösterdiği bulunmuştur, bu da geleneksel olarak sarılık tedavisinde kullanımında neden tercih edildiğinin büyük bir göstergesidir.

Müshil etkisinin yanında, bağırsak gazlarını giderici, Diüretik, Afrodizyak, bağırsakları çalıştırıcı, kanamayı durdurma ve Soğutucu özellikleri vardır. Ayrıca C vitamininin zengin kaynaklarından biridir.

 

Phyllanthus Nasıl Kullanılır

 

Özellikle Güney Hindistan’da, meyve salamura tuz, yağ ve baharatlar ile mutfaklarda çeşitli yemeklerin içine konulmak için yada  çiğ ya da pişmiş yenir.

Geleneksel Hint tıbbında, bitkinin kuru ve taze meyve kullanılır. Bunlara ek olarak; Phyllanthus amarus, Nobel fiyoloji ve tıp ödüllü Baruch Blumberg’in dikkatini çekmiş ve bitkinin hepatit B’yi önlemede kullanımını inceleyen Blumberg bir aşı geliştirdi.

Son zamanlarda Hintli doktorlarla araştırmacılar da, pek çok vakada, hepatiti bedenden temizleyen bir ilaç geliştirdiler. Ayrıca karaciğer kanserini de baskılayan bitki, diyabette, idrar söktürücü, hipotensif ve hipoglisemik olarak da ümit vaat etmektedir.

Makalemizin sonuna gelirken,  Phyllanthus bitkisinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerihakkında derlediğimiz çalışmamızdan umduğunuz gibi yararlanabildiğinizi umudediyor, konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle payşalabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Zaman ayırıp yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder