9 Kasım 2014 Pazar

Pire Otu

Bu makalemizde pire otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Etkilibir hacerat düşmanı olan pire otunun özellikleri hakkında derlediğimiz çalışmamızda yararlanabiliceğinizi umudediyor, konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz.

 

Pire Otu

 

Pire Otu (Tanacetum coccineum): Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Kafkasya olup ülkemizde en sık Erzurum yaylalarında yetişmektedir. Pembemsi çiçekli, çok yıllık, keskin kokulu bir bitki olan pire otu  25-30 cm. boylanabilen çokyıllık otsu bitkidir.

Ortada sarı tüpsü ve yanda soluk ya da koyu pembe dilsi çiçekleri papatyanınkine benzer. Bu çiçeklerin bileşiminde %5 oranında uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve piretrin adlı madde bulunur.

Piretrin; pire, kene vb. kan emici hayvanlar için çok zehirli; insan, kedi, köpek vb. için az zehirlidir.
Piretrin kan emici hayvanlara değince öldürücü etkisini gösterir.

Bu nedenle pireotunun çiçekleri toplanır ve kurutulur. En etkin maddesi piretrin adlı böcek öldürücü etkilere sahip maddedir. Gümüşdüğme , yavşan adıyla da bilinir. Ayrıca, uçucu ve sabit yağ ile reçine içerir.

Yaklaşık 80 türü vardır. Pire otu, antimigren etkisiden dolayı bugün ilaç hammaddesi olarak tıp çevrelerinin önemini kazanırken, ayrıca antimikrotubular etkisi sonucu kanserli hücrelerin büyümesini belirgin olarak engellediği görülmüştür.

 

Pire Otunun Faydaları

 

pire otu; adet düzenleyici ve ateş düşürücü olarak, baş ağrısı, kulak çınlaması ve baş dönmesine karşı ve doğumlarda karşılaşılan güçlüklere karşı kullanılmaktadır.
Söz konusu ekstreleri üzerinde yapılan kimyasal, klinik ve biyolojik çalışmalar sonucunda bu bitkinin antimigren, antienflammatuar, antitümör, anti-ülser, antimikrobiyal, insektisit özellikler gösterdiği kesinlik kazanmıştır. Böcek öldürücü etkilere sahiptir.
Bit, pire ve kene gibi zararlılardan kurtulmaya yardımcı olur. Sivilce ve kaşıntılı deri hastalıklarına karşı da faydalıdır.

 

Pire Otu Nasıl Kullanılır

 

Pire otundan elde edilen piretrin iyi bir böcek ve haşerat öldürücüsüdür. Tarımda; sebzecilikte, meyvecilikte ve çiçekçilikte toz ve emülsiyon edilebilir yani konsantreler olarak kullanılmaktadırlar. Pire otu haşeratlara karşı zehirli bir etkiye sahip olmasına ragmen bitki ve kültür hayvanlarına karşı öldürücü etkilerde tesir etmez. Ancak bitki camiasındaki bütün bitkiler gibi pire otununda aşırı kullanımı mide bulantıları ve kusmalara neden olabilecek durumlar oluşturabilir.

 

böcek ilacı olarak pire otu

 

Çiçekli bitki kurutulup toz haline getirildikten sonra kullanılır. Böcek öldürücü olarak kullanımı yaygındır. Toz halinde bit, pire ve böceklerin olduğu yere serpilir. Yavşan adıyla bilinen bitkinin yaprakları yakılıp külü vücuda sürülerek uyuza karşı kullanılmaktadır.

Halk arasındaki adı “marsuvan otu” olan tür vücuda sürülerek uyuza karşı kullanılmaktadır. Ayrıca çiçekli dalları halk arasında idrar arttırıcı olarak, midevi rahatsızlıklara karşı ve safra kesesi taşlarını düşürücü olarak, çay halinde kullanılmaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken pire otunun yapısal özellikleri, kullanımı ve faydaları hakkında derlediğimiz makalemizden umduğunuz ölçüde yararlanabildiğinizi umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunun altını çizmek istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder