9 Kasım 2014 Pazar

Pirinç

Bitkilerimiz.org olarak pirinç hakkında derlediğimiz makalemiz, pirincin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri başlıklarında incelenmiştir. Okurlarımızın yararlanabilmesi amacıyla bir çok bilimsel kaynağın taramnası üzerine oluşan çalışmamızın sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Pirnç


Pirinç (Oryza satica);  buğdaygiller familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan otsu bir bitki türüdür.  50-80 cm. kadar boylanabilen bu bir yıllık bitkinin her başakçığında, altı erkek organı bulunan bir çiçek açar. Döllenen çiçekle olgunlaşan taneye, pirinç ya da çeltik adı verilir.

Kurutulup tüketime sunulan pirincin geniş bir kullanım alanı vardır: Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır. En çok Muson Asyası’nda yetişir. Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içermektedir.

Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

 

Pirincin Faydaları

 

Pirinç , vücut gelişimini destekler. Vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Doyurucudur. Zihni açar. Yüksek tansiyonu düşürür. Hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki fazla suyu çekerek vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur ve ishali de keser.

Pirinç , içeriğinde bulunan kanser önleyici maddeler sayesinde başta bağırsak kanseri olmak üzere kansere koruyucudur. Kandaki kolesterol oranını azaltıcı etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. Ayrıca, böbreklere faydalıdır.

İçindeki düşük sodyum sebebiyle pirinç yüksek kan basıncı ve hipertansiyon sorunu olanlar için en iyi gıdalardan biri olarak kabul ediliyor.

Pirinç; sindirilmemiş bir biçimde bağırsaklara ulaşan dayanıklı nişastayla doludur. Bu tür nişasta normal bağırsak hareketlerine yardımcı olan faydalı bakterilerin büyümesini tetikler. Ayrıca, bu çözünmez pirinç Arsız Bağırsak Sendromu , ve ishal gibi koşulların etkilerinin azaltılmasında çok faydalıdır.


Pirincin ZararlarıPirinç içeriğinde bulunan yüksek proteyin kapasitesiyle özellikle şeker hastalarının dikkatli kullanması gereken bir bakliyattır. Kandaki şeker oranını olumsuz yönde tekitleyici olmasının önüne geçebilmek için pirincin belirli miktarlarda yada diyetisyen öenrileri ışığında tüketilmesi en doğru yöntemdir.

 

Pirinç Nasıl Kullanılır

 

Pirinç, başta pilav olmak üzere dolma gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Süt ile pirişilip yenirse cinsel gücü arttırır. Pirinç unu yaraları kurutmak için kullanılır. Pirinç kaynatılıp suyu cilde sürülür ve kuruyuna kadar bekledikten sonra gül suyu ile cilt temizlenirse cilde beyazlık ve canlılık verir.

 

Pirinç Kepeği Yağı

 

Pirinç kepeği yağının ayırt edici özelliği, pirinç kepeğinin diğer tahıl kepeklerinden farkı oldukça zengin besleyici bileşenlere sahip olmasıdır. Bileşimini yüzde 35-60 nişasta, yüzde 15-22 yağ, yüzde 15 protein, yüzde 30 diyet lif ve yüzde 7-9 mineral maddeler oluşturur.

pirinç kepeği yağı,  renk ve kokusu çeşitli fiziksel etkenlere göre kısmende olsa değişiklik gösterebilmektedir. Yağı alınacak bitkinin yetiştiği toprağın özellikleri, yetiştiği ortamın iklim şartları, bitkinin toplama zamanı, kurutulma şartları bitkisel yağın renk ve kokusunu etkilemektedir.

 

Pirinç Kepeği Yağının Faydaları

 

Rice bran oil olarak da bilinen pirinç kepeği yağı yoğun fitoserol ve tokaferol (e vitamini) kaynağıdır. Antioksidan yağlar içerisinde en zengin yağlardan birisidir. Anti-aging özellikleri tüm dünya kadınları tarafından bilinmektedir.

Pirinç kepeği yağı saç ve cilt bakımında oldukça faydalı bir yağdır. Kuru ve yıpranmış boyalı saçların bakımında ve cilt bakımında oldukça faydalı bir yağdır. Pirinç kepeği yağı;

Cilt bakımında oldukça faydalıdır, özellikle güneşe bağlı lekelerde olumlu sonuçları vardır. Ayrıca güneşlenme sonrası iyi bir dinlendirici yağdır.

Saç bakımında boyalı kuru yıpranmış saçlarda oldukça etkilidir. Saçları besleyici özellikleri vardır.

Yazımzın sonuna gelmiş bulunuyoruz. pirinç hakkında derlediğimizi makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Vakit ayırıp yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: PITIRAK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder