9 Kasım 2014 Pazar

Portakal

Bir kış meyvesi olarak taşıdığı yüksek orandaki vitaminlerle çok sağlıklı bir besin kaynağı olan portakalın yapısal özellikleri, faydaları, kullanım yöntemleri ve  bilinmeyen yönlerini siz değerli okurlarımız için bir çok kaynağın inceenmesi üzerine hazırlamış bulunuyoruz. Makalemizn sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Portakal

 

Portakal (Citrus sinensis), Turunçgiller ailesinden bir ağaç ve onun meyvesine verilen addır. Portakal ağacının boyu 2-10 m. arasında değişir. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlıdır. Kabuğunun altında sarımtırak, bazılarında ise kırmızı renkte sulu ve dilimli bir öz bulunur. Kabuklarından portakal esansı elde edilir.

Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılır. Başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

Ülkemizde Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi)ayrıca Kıyı Ege’nin güneyi, Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ila -3 °C arasında olan yerlerde yetiştirilir.

 

Portakalın Faydaları

 

Yapısında C, B bir, B iki ve PP gibi çok sayıda vitamin, başta kalsiyum ve potasyum olmak üzere çeşitli madensel tuzlar ve oligo-elementler, meyve şekerleri ve karoten bulunan portakalın ffaydalarını şöyle özetleyebiliriz.
  • Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 
  • Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. 
  • Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. 
  • Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. 
  • Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir.
Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar.
  • Karaciğeri çalıştırır. 
  • Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. 
  • Kansızlığa iyi gelir. 
  • Hazmı kolaylaştırır. 
  • İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

 

Portakal Nasıl Kullanılır

 

Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. portakal kabuğu pektin açısından zengin bir meyve olmasından kaynaklı, hücre duvarlarını yenileyerek özellikle cildin sağlıklı olmasında önemli rol oynar.  Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılır.

 

Portakal Çayı

 

Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır. 1 tatlı kaşığı kuru portakal kabuğu üzerine 250 ml sıcak su eklenir 5 dk hafif ateşte kaynatılır.süzülüp içilir.


Portakal yaprağı Çayı


Kronik kabızlık şikâyetine karşı portakal yaprağı iyi bir çözümdür. Kabızlığa karşı kullanılacak olan portakal yapraklarının mutlaka taze ve yeşil olması gerekir. Kurutulmuş portakal yaprakları amaca uygun değildir. Portakal yaprağında bulunan hidroksiprolin ve luteolin beta rutinosit etkin maddeleri sindirim sisteminin perisaltik hareketlerini uyararak, kabızlığın ortadan kalkmasında mükemmel bir destekleyicidir. 

Kabızlığa karşı taze portakal yaprağı çayı


Yaklaşık 150 ml (bir su bardağı) suda yedi-sekiz adet taze portakal yaprağını 10-12 dakika kısık ateşte kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocaktan indiriniz ve ılımasını bekleyiniz. Ilıdıktan sonra kahvaltıdan en erken bir saat sonra içilir. Dört gün boyunca günde bir kez içilir.


Portakalın ZararlarıPortakalın FaydalarıGastrit ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişiler çok fazla portakal tüketmemelidir. Mide asidini arttırır ve midenin yanmasına, mide ekşimesine sebep olur.

Makalemizn sonuna gelirken portakal meyvesinin özellikleri hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, konuyla ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşmanızın önemini hatırlatmak istiyoruz. Sıradaki makalemizinde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgular, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder