9 Kasım 2014 Pazar

Pıtrak otu

Pıtrak otunun faydaları yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemizin sizlerin yararlanableceği bir çaılşma olduğunu umudediyor, konu kahhında fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabileceğinii hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz.

 

Pıtrak Otu

 

Pıtrak otu (Arctium Lappa L.) papatyagiller familyasından Amerika ve Asya'ya özgü dikenli tohumlara sahip otsu bitki türüdür. 50-180 cm boyunda dikine yükselen oldukça sık çatallaşan gövdenin içi dolu dışı kırmızımsı kahve renkli iki yıllık bir bitkidir.

Pıtrak otunun yaprakları yumurta veya kalıp şeklinde olup alt yaprakları oldukça büyük olup 30-50 cm büyüklüğünde olabilir ve yukarıya doğru oldukça küçülür.Vatanının Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinin olduğu ve buradan Amerika’ya taşındığı bilinmektedir.

 

Pıtrak Otunun Faydaları

 

  • Kanı temizler. 
  • İdrar söktürücüdür.
  • Hafif müshil etkisi vardır 
  • Bedeni güçlendirici bir toniktir. 
  • Terleticidir. 
  • Gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür.
  • Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar.

 

Pıtrak Otu Nasıl Kullanılır

 

pıtırak otu  kökleri nisan-mayıs veya eylül-ekim aylarında sökülerek çıkarılır ve güneşli gölgelik havalı bir yerde kurutulur. Pıtrak kökü hemen küflenebilir, bu nedenle dikkat etmek gerekir. Kökler kurutulurken sıcaklığın 40˚yi geçmemesi gerekir aksi halde birleşimindeki eterik yağları yitirmesi sözkonusu olabilir.

 

Pıtrak Otu Çayı

 

Kurutulmuş ve ince kıyılmış Pıtrak kökünden 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir, 5-10dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. İkinci ve daha etkili metot ise mazerasyondur buda pıtrak kökünden 2 kahve kaşığı akşamdan demliğe konur üzerine 300-500ml soğuk su ilave edilir. 5-10 saat sonra kaynatıldıltan sonra süzülerek içilir.

Yazımızın sonuna gelirken , pıtrak otunun özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, bir sonraki yazımızında dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: PORTAKAL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder