8 Kasım 2014 Cumartesi

Ratanya

Ratanya otunun yapısal özelliklerinin ele alındığı makalemiz, faydaları ve kullanım yöntemleri gibi başlıklarda incelenmiş olup, siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi amacıyla bir çok kaynağın araştırılması üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin faydalanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Ratanya

 

Ratanya (Krameria triandra): Baklagiller familyasından 20 – 30 cm boylanabilen, yaprakları uzun, ince ve uçları dikenli olan ve kırmızı renkte çiçekler açan bir çalı görünümünde birbitki türüdür. Güney Amerika’da Peru, Bolivya ve Şili’nin 1000-2000 m. yükseklikteki kumluk ve kıraç dağlarında yabanî olarak yetişmektedir. En iyi ratanya kökü Peru’da yetişmektedir.

Şekerler, nişasta ve tanen içerir. Bu içerikleri itibariyle güçlü antioksidatif bir yapıya sahiptir. Ancak bunu dışındaki en önemli özelliği kendine has bir Krameria tannik asit adı verilen ve tanen türevi olan bir asite sahip olmasıdır. Tannik asit ise;  anti bakteriyal,anti enzimatik ve büzücü özellilere sahiptir. Mukoza üzerinde mesela dil ve ağızda büzücü aktiviteye sahiptir. Tannik asit kabızlığa yol açtığından ishalin tedavisinde kullanılabilir.

 

Ratanyanın Faydaları

 

  • Ratanya otu ishali önler. 
  • Ağız, mide ve bağırsak iltihaplarını giderir. 
  • Aşırı regil kanaması da dahil olmak üzere kanamaları durdurur. 
  •  Öksürük ve bronşitte iyi gelir. 
  • Antiviral ve antioksidan etkilere sahiptir.

Ratanya otu mantar şikayetlerine karşı faydalıdır. Dişetlerini kuvvetlendirir. Küçük miktarlarda kullanıldığında ishali keser, yüksek miktarlarda ise ishale yol açar

 

Ratanya nasıl kullanılır

 

Ratanya Kökü

 

Ratanya Kökü kurutulup toz haline getirildikten sonra suda kaynatılarak kullanılır. Çay ya da şurup şeklinde kullanılabileceği gibi ağız ve boğaz iltihaplarına karşı ve diş etlerini kuvvetlendirmek için gargara olarak da kullanılabilir. Basura karşı pansuman yapılırsa faydası görülür.

 

Ratanya Çayı

 

Ratanya otu bir bardak suya 10 miligram ratanya tozu konur 5 dakika kaynatılır bu suyla gargara yapılır.

Ratanya kökü veya lapahaline getirilmiş tozu basur üzerine sürüldüğünde lokal etkisi ile kanamanın önüne geçer. Retanya tozunun günlük alım miktarı 2 gramı geçmemelidir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ratanya otunun yapısal öazellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir bir çalışma olduğunu kanantiyle, bir sonraki makalemizde incelemenizi tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder