8 Kasım 2014 Cumartesi

Ravent

Bitkilerimiz.org olarak ravent otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itinayla hazırladık. Yazımızdam maksimum düzeyde yararlanabileceğinizi umudediyor, konuyla ilgili fikirlerinizi yazımızın sonunda bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar diliyoruz.

 

Ravent

 


Ravent (Rheum ribes) ; Karabuğdaygiller familyasındandır. Serin ve dağlık yerleri seven çokyıllık otsu bitkilerdir. Anayurdu Uzakdoğu olan raventlerin ülkemizde Işkın adlı tek türü yetişmektedir. Ravent otu 60 cm. kadar boylanabilirken bitkinin kaba yaprakları bitkinin tabanında toplanmış ve sarı çiçekleri bitkinin tepesinde başak şeklini almış durumdadır. Meyveleri 10-15 mm uzunluğunda, kırmızımtrak renkli ve kanatlıdır.

Çiçekleri sapın en üst kısmında topluca bir arada dizili olup sayısız çiçekten meydana gelir bazen sarımsı yeşil, bazen esmerimsi yeşil bazen de kızılımtırak renkte olabilir. Kökleri, ana kök kafa büyüklüğünce olup çevresine yayılan yan kökler ve yumrulardan meydana gelir.

Yaprakları toksik olmasına karşın, yaprak sapı beslenme ve tıpta kullanımı nedeniyle dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmektedir. Bitki, tanen bakımından zengin bir içeriğe sahiptir ve kokulu esansları içerir. Aynı zamanda zengin mineral ve vitamin deposudur. C vitamini açısından zengindir ayrıca A, B1, B2, E ve K vitaminleri de barındırır.

Raventin Faydaları 


  • İştah açıcı etkileri bulunur.
  • İshalin kesilmesinde yardımcıdır. 
  • Vücudu ve metabolizmayı güçlendirir
  • Midede ve bağırsaklarda oluşan gazları giderilmeye yardımcı olur.

Karaciğer tıkanıklıklarının açılmasına yardımcı olabilir. Sıtma ve vücudun su toplaması gibi sorunlara karşı yararlı etkiler oluşturur.


Raventin ZararlarıRavent oksalik asit (zehirli hattâ öldürücü bir madde) bakımında çok zengin bir bitki olduğundan, yaprakları kesinlikle tüketilmemelidir. Anı zamanda tüketiminde sakınca olmayan köp saplarınında
fazla miktarda kullanılması tavsiye edilmez. Fazla kullanıldığında ishal yapabilir.Ravent Nasıl KullanılırRaventin kökleri oldukça faydalı olduğundan ilaç yapımında kullanılır. Genç yapraklarından ve taze sürgünleri sebze olarak kullanılır. Ravent otunun en çok kullanılan kısmı bitkinin sapıdır. Bu kısım taze iken dış kabuğu soyularak sebze gibi tüketilebirken,  gövde kısmı sindirimi kolaylaştırıcı etkilerinden dolayı yemeklerden sonra alınmaktadır.

Ayriyetten, raventin kökleri Ekim – Kasım sökülür temizlenir, küçük parçalara ayrılır, güneşte veya hafif ateşte kurutularak toz haline getirlmesinin ardından çay yada teenür biçimindede kullanılabilektedir..

  

Ravent Çayıraventinin rizom yani toprak altındaki kök kısımları parçalarından 1/2-1 kaşığı 1 bardak su içinde önce kaynama noktasına kadar ısıtılır,  sonra ateş kısılarak 10 dakika daha ısıtılması sürdürülür. Böylece hazırlanan dekoksiyon, sabah ve akşamları olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.


 Ravent ŞurubuRavent şurubu için, 90 gram ravent kökü parçalanarak 500 gram suya konup ara sıra çalkalayarak 1 gün bekletilir. Sonra tülbent yardımı ile süzülür. Süzülen bu suya 1 kg şeker ilave edilir ve eriyene kadar kaynatılır.  Kaynayan bu karışım tekrar süzülür. Aç karnına kabızlık giderci olarak 1-2 çorba kaşığı içilir. Ancak çocuklarda bu miktar azaltılmalıdır. Çay ve tatlı kaşığı ile içirilebilir.

Yazımızın sonuna gelirken ravent otunun özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir makale olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunun altını çizmek istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder