7 Kasım 2014 Cuma

Raziye

 Bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız raziyane otunun özellikleri hakkındaki yazımız, raziyane otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine derlenmiş bilgilerden oluşmaktadır. Bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi üzerine hazırlanan makalemizn sizlerin yararlanabileği bir çaılma olduğunu umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Raziyane Otu

Raziye (Foeniculum vulgare), maydanozgiller familyasındandır. Sarı renkte çiçek açar. Çiçekleri salkım biçimindedir. Meyvesi arpa görünümünde olup ancak arpadan daha küçük, daha sarı ve küçüktür. Anasona benzer kokusu vardır. Anasondan daha tatlıdır. Kendine has kokusu olan yıllık bitkidir.

Raziyene ülkemizde Akdeniz, Ege, İç Anadolu bölgelerinde tarla ve bahçelerde yetiştirilir. Yabani olarak ise işlenmemiş arazilerde, tarla kenarı ve boş arazilerde bulunur. 1-2 m. boyunda, gövdesi dallı, dalları çalı görünümde ve yaprakları iplik şeklindedir.

İçeriğinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri sayesinde birçok hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı fazlasıyla etkili olan doğal bitkilerin en önemlilerindendir. Ayrıca yapısında müsilaj, şeker, nişasta, tanen ve yağ bulunmaktadır. Kök ve tohumları, ilaç yapımında kullanılmaktadır.

 

Raziyanenin Faydaları

 

  • Mideye kuvvet verir. Yemeği hazm etmenize yardımcı olur. 
  • Mide ve bağırsak gazlarını giderir. 
  • çocuk emziren annelerin sütünü artırır.
  • Kansızlığı giderir. 
  • Sinir ve ağrıları yatıştırır.
  • Kalp hastalıkları, romatizma ve üremi’de faydalıdır. 
  • Zehirli hayvanların zehirlerine karşı panzehir vazifesi görür. Kuduz köpeğin ısırdığı yere kökü bal ile pişirilip sürüldüğünde etkisini büyük ölçüde gösterir.
Raziyane’yi meyan kökü veya maydanoz suyunda kaynatıp içmek; böbrek ve mesanenin çeşitli hastalıklarına faydalıdır.

 

Raziyane Otu Nasıl Kullanılır

 

Raziyene bitkisinde bulunan yapraklar, tohum ve soğanı yemeklerde ve baharatlarda kullanılmaktadır, ayrıca kurutulmuş tohumları ve yaprakları çayı yapılarak faydalarından ve etkilerinden yararlanılır.

 

Raziyane Tohumu Çayı

 

1 buçuk çay kaşığı raziyane tohumunu büyük çay fincanının içerisine dökerek yada çay kaşığının tersi ile ezilerek toz haline getirilir. Daha sonra üzerine sıcak su dökülerek 10 dk demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülerek tüketilmeye başlanır. İstenirse limon veya bal ile tadlandırılarak da tüketilebilir.

Yazımızın sonuna gelirken, okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazıladığımız, raziyane otunun özellikleri hakkındaki makaleizn sizler için faydalı olduğu kanaatini taşıyor, sıradaki yazımızında dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. konuyla ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini tekrardan hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

1 yorum: