9 Kasım 2014 Pazar

Reishi mantarı

Bitkilerimiz.org olarak reishi mantarının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemizin, okurlarımızın yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, bir çok bilimsel kaynağın taranması üzerine hazırlanan çalışmamızın sizlerin beğenisini kazanacağını umuyoruz. konuyla ilgili fikir ve önerilerinizi bizlerle paylaşmanızın önemini hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

 

Reishi Mantarı

 

Reishi veya Lingzhi (Ganoderma lucidum) Polyporaceae yani delikli mantarlar familyasından geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan yenilebilir bir mantar türüdür.

Reishi mantarı yumuşak, altı odacıksız, belirgin bir sapı olmayan yumuşak, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Mantarın yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar. Buruk bir tadı vardır.

Reishi Japoncada ölümsüzlük anlamına gelir. Hastalıklardan uzak, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek ve her yaşta genç kalabilmek için Kırmızı Reishi mantarınının önemine böyle vurgu yapılmaktadır.

İlk antibiyotiklerin bir mantar türü olan penicilium mantarından elde edilmiş olması, mantarların insanlık tarihinde ne büyük etkilere sahip olduğunun en büyük göstergesi. Tifo, verem, zatürre gibi bakteriyel hastalıklar neredeyse tarihe karıştı, antibiyotiklere ulaştığımız müddetçe korkulacak hastalıklar olmaktan çıktılar.

Reishi mantarı ise, antibiyotiklerin henüz insanoğlu faydasına sunulmadığı uzak tarih boyunca belli başlı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bu mantarı düzenli olarak kullanma şansına sahip kişilerin daha uzun yaşadığı, genel olarak daha sağlıklı ve fiziksel olarak daha güçlü olduğu görülmüştür.

 

Reishi Mantarının Faydaları

 

Reishi mantarı;  antioksidan özelliği ile vücutta biriken toksinlerin atılmasına ve vücut için zararlı olan yağlardan arınmasına daönemli bir etkiye sahiptir.

Bunların yanı sıra yürütülen bir çok bilimsel araştırma ve testlerin sonucunda reishi mantarının yüksek tansiyon, prostat kanseri, solunum, bronşit gibi vücudu etkisi altına alarak vücut direncini düşüren hastalıklarla başetmede de tercih edilen ve  doğada yetişen en etkili tıbbi bir mantar türü olduğunu gösteriyor.

 

Kalp İçin Reishi Mantarı

 

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile genetik, bulaşıcı ve yaşlanmaya bağlı gelişebilen birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.

Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kalp krizi ve spazmı, damarlarda tıkanma, felç gibi risklerin önlenmesinde etkilidir.

Kanser riskine karşı koruyucu etkileri vardır. Kanser yönünden risk grubunda olan kişilerin (ailesinde kanser vakası olan, yoğun stres altında veya yoğun hava kirliliği ortamında çalışan, işi gereği radyasyon ve/veya kimyasallara maruz kalan) özellikle kullanması önerilir.

Vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırır. Kandaki oksijen miktarının artmasına ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle cilde gelen oksijen ve besin miktarında yükselme ve cilt üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenebiliyor.

Sürekli kullanımda stres seviyesinde azalma ve uyku düzeninde düzelme görülür. Hücre yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etki gösterir.

 

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır

 

Reishi Mantarı Çayı

 

Buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır. İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır.

İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sebebi ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirir. Reishi çayında kullanılacak su miktarı, mantar miktarına göre belirlenir.

5 gram mantara kadar 3-4 su bardağı su yeterlidir ancak 10 grama kadar mantar için 4-5 su bardağı su kullanılması gerekebilir Kırmızı reishi mantarı çayını içecek olan hasta, kaynatma sonrasında elde edilen çayı 2 saat içinde tüketeceği için karar her hastaya göre değişebilir.

Ayrıca, reishi çayı taze sıkılmış asidik olmayan meyve suları ile karıştırılabileceği için reishi çayında kullanılacak suyun miktarı tamamen hastaya göre değişebilecek bir karardır. Önemli olan kaç gram mantar kullanıldığıdır.

Yazımızın sonuna gelirken reishi mantarının özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir öalışma oldğunu umudediyoruz. Sıradaki makalemizinde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak ister ve iyi okumalar dileriz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder