8 Kasım 2014 Cumartesi

Rezene

Rezene otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi üzerine hazırlanan makalemizi beğeneceğinizi umuyoruz. Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabileceğinizi hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

 

Rezene

 

Rezene (Foeniculum vulgare) maydanozgiller familyasından 2 metreye kadar boylanan iki yıllık, kokulu otsu bitki türüdür. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu’dur.

Yaprakları saplı ve tüysüzdür. Bitkinin gövdeleri dik, içleri boş silindir şeklinde ve tüysüzdür. Çiçekler uzun saplı ve bileşik şemsiye durumundadırlar. Meyveleri silindir şeklinde tüysüz ve yeşilimsi esmer renktedir.

Daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir. kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir.

Rezene otunun bileşimindeki en önemli madde Anethol’dur ve  muhtevsı % 30-60 gibi bir miktarlarda bulunmaktadır. Bu madde rezenin anason ile aynı aromaya sahip olmasına neden olurken, eterik yağ yoğunluğu açısındanda önemli bir bitki olmasını sağlar.  Ayrıca Fosniculin ve methylchavicol doğal organik bileşikler bulunur.

 

Rezene Otunun Faydaları

 

  • Vücudu rahatlatır. 
  • Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. 
  • İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. 
  • Balgam söktürücüdür. 
  • Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. 
  • Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. 
  • Kansızlığı giderir. 
  • Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır.
  • uyarıcı etkilere sahip olması uykusuzluğa neden olabilmektedir. 
  • Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır.

 

Rezene Otu Nasıl Kullanılır

 

Rezene otunun yapraklarından, kurutulmuş tohumlarından ya da bu tohumların öğütülmesiyle elde edilir formlarından çeşitli şekillerde yararlanmak mümkündür.. Balık ve tavuk yemeklerinde, salatalarda güzel koku ve tat verme amaçlı kullanılır.

Yöresel olarak bazı unlu ve şekerli yiyeceklerin yapımında da kullanılır. Toprak altındaki soğana benzeyen tatlı ve hoş kokulu meyvesinden Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinde salata yapılır veya meyve olarak da yenebilir.

 

Rezene Çayı

 

Bitki çayının özellikle öksürüğe ve akciğer hastalıklarına, boğmaca ve astım kramplarına karşı kullanılmasında büyük yarar vardır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10–15 dakika kadar demlenir.

Migrene karşı da denenmelidir. Bazı migren türlerinin kaynağı mide rahatsızlıkları olabilir.Rezene mideyi rahatlattığına göre, migren ağrısını da azaltabilir veya geçirebilir.

Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi gözkapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır. Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar. Yorgun, iltihaplı veya iyi göremeyen gözler rezene çayı ile günde 2-3kere yıkanabilir veya bitki buğusuna tutulabilir.

Yazımızın sonuna gelirken, rezene otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, sıradaki yazımıznda dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder