8 Kasım 2014 Cumartesi

Roka

Sofralarımızda özellikle salata malzemesi olarak yerini herdaim korumayı başarmış ve yüklü bir vitamin deposu olan rokanın, yapısal özelliklerini, faydalarını ve kullanımız yöntemlerini siz değerli okurlarımız için derledik. Makalemizi beğeneceğinizi umuyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Roka


Roka (Eruca vesicaria), turpgiller familyasından, tek senelik ve otsu bir bitkidir. Ana yurdu Akdeniz ülkeleridir ve buralarda doğal olarak yetişir. Ayrıca Avrupa ve Amerika’da da yaygın olarak kullanılmaktadır. Boyu 1 metreye kadar uzayabilmektedir.

Rokanın çiçekleri sapın ucunda filiz verirken, rengi beyaza çalar ve üzeri mor damarlıdır. Çok kokuludur. Yaprakları almaşık dizilişlidir.Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir.

Tüysüz ve ince yapraklarının şekli ve rengi iklim koşullarına göre değişir. Rutubetli ortamlarda yaprağının kalitesi artar. Yapraklar taze olarak çokça kullanıldığı için toplanırken demetlenir ve yine demet halinde satılır. Ülkemizde de en çok taze yaprakları tüketilir.

Rokanın yaprakları yakıcı, lezzetli bir uçucu yağ ihtiva eder ve C vitamini taşır. C vitamini miktarı oldukça yüksek olup, 100 gram taze yaprakta takriben 150 mg kadar bulunur. Roka yaprakları daha çok sonbahar ve kış aylarında salata olarak kullanılır. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir.

 

Rokanın Faydaları

 

 Özellikle K ve P vitaminleri,  damarlarda kolesterolün birikmesine ve damarların sertleşmesine engel olurken, kemik sağlığı açısındanda önemli bir rol oytnamaktadır. Bu faydalı yapısının rok kattığı diğer özellikler ve yararları şöyle sıralanabilir.
  • Roka idrar söktürür. 
  • Safrayı boşaltır. 
  • Öksürüğü keser. 
  • Roka iştah açıcıdır. 
  • Vücuda kuvvet verir. 
  • Mafsal iltihaplarını giderir. 
  • Cinsel gücü ve isteği arttırıcı etkileride mevcuttur..
İyi bir idrar söktürücü olan roka, karnınızda şişkinliğe sebep olan, birikmiş fazla suyun idrar yoluyla vücudunuzdan atılmasını sağlar.

Roka karaciğer ve dalak hastalıklarında faydalıdır. Karaciğer ağrılarını giderir, kanı temizler ve sarılığı keser. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

 

Roka nasıl kullanılır

 

Yeşil yapraklı kış sebzeleri arasında önemli bir yeri olan roka birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Sevilerek tüketilen bu yeşil yapraklı sebzenin sağlık açısından da birçok faydası vardır. 

Rokanın yaprakları, kökü ve tohumları kullanılır. Kökünden ve tohumundan baharat üretilir. Baharatı yemeklere güzel koku ve tat vermek için kullanılır. Rokanın taze tüketilmesi gereken br sebze olduğu unutulmamalı, dolapta muhafaza süresinin 3  günü geçmemesinede özen gösterilmelidir

Yapraklarının ise salatası yapılır. Yeşil salata şeklinde yenen rokanın, tadı ve asitleri ile mideyi çalıştırdığını, hazmı arttırdığını, iştahı açtığını, böbrekleri çalıştırdığını,öksürük kesici, idrar söktürdüğünü ve karında toplanan suyun boşaltımında yardımcı olur.

Yazımızın sonuna gelirken , roka bitkisi hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamal istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder