7 Kasım 2014 Cuma

Sabun otu

Sabun otunun özelliklerinin değerlendirilği çalışmamız, sabun otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında başlıklardan oluşmaktadır. Okuyucularımızın yararlanabilmesi için bir çok kaynağın araştırldığı yazımın sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Sabun Otu 

 

Sabun otu (Saponaria halophila), karanfilgiller familyasından bir bitki türüdür. Mayıs ayında çiçek açar. Genellikle Orta Anadolu’da yayılış gösterir. Diğer İsimleri, Çöven otu, Karga sabunu, Köpürgendir.


Gövde uzunluğu 5-15 cm arasında değişir, bir yıllık ve otsu bir bitki türüdür. Tuzlu bataklıklarda yaşar. Türkiye’ye özgü bir bitki türüdür. Türkiye’de bulunan 50 sabun otu türü bilinmektedir.

Yapısında bulunan saponinler, eczacılıkta önemlidir. Köklerinde saponin adlı madde ile ayrıca zamk, reçine, uçucu ve sabit yağlar bulunur, içerdiği saponin nedeniyle bitkinin kök ve diğer kesimleri suyla çalkalandığında sabun gibi köpürmesi bitkinin adını almasında öenmli bir faktör olmuştur.

 

Sabun Otunun Faydaları

İçerisindeki en önemi madde saponindir, ayrıca reçine, uçucu ve sabit yağ ile müsilaj içerir.
İçeriğinde ; Saponin içermektedir ve saponin sabun cevizinde, sabun otunda yüksek oranda bulunan ve suda köpürme özelliği taşıyan yüksek molekül ağırlıklı glikozitlerdir.

Bitki antibakteriyel ve özellikle mantar oluşumunu engelleyen yapısı ile öen çıkmaktadır. Bu özelliklerinin yanında faydalı yönlerini kısaca şöyle özetleyebiliriz.
  • Göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkileri ile özellikle bronşitte faydalıdır. 
  • Vücudu rahatlatır. 
  • Egzama, uyuz gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.

 

Sabun Otu Nasıl Kullanılır

 

Sabun otunun  öncelikle eczacılıkta kökü kullanılır. Ayrıca, bitkinin kurutulmuş yaprakları da kaynatılarak kullanılmaktadır. Tedavi amacıyla kullanımının dışında, bitkisel sabun olarak elbise ve eşyalardaki yağ ve kir lekelerini çıkarmakta da kullanılır.

Sabun otunun gövde, sap, yaprak ve çiçekleri yaz ortasindan sonbahara kadar toplanir. Gölge ve havadar yerde kurutulur.

 

Sabun Otu Çayı

 

Bu kurumus karisimdan 2 tatli kasigi alinir. Bir bardak suda iyice kaynatilir. Elde edilen dekoksiyondan günde üç-dört bardak içilebilir. Fazlası zararlıdır. Bu karışım böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını gidermeye yarar. Nefes darlığına iyi gelir.

Bu özelliklerinin yanında; Son zamanlarda İngiltere’de yapılan araştırma neticesinde yeni bir faydası keşfedildi. Bu da insanlığın en çaresiz kaldığı hastalıklardan olan kanserdir. sabun otunun beyaz kısımlı çiçeğinde kullanılan lösemi ilaçlarının etkisini artıran öz bulundu. Daha çok yeni olan bu araştırma ilerleyen dönemlerde lösemi hastaları için umut olabilir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sabun otunun özelliklerinin incelendiği makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, sıradaki yazımızında dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder