7 Kasım 2014 Cuma

Safran çiçeği

Bitkilerimiz.org olarak safran çiççeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umuyor, safran çiçeği hakkında yorumlarınızı bizimle paylaşmanızın önemini hatırlatmak isteriz. çalışmamızı beğeneceğinizi umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Safran Çiçeği

Safran (Crocus sativus), süsengiller familyasından, sonbaharda çiçek açan, 20–30 cm boyunda, çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisidir. Uzun ömürlü bir bitkidir, mavimsi-mor yaprakları ve ortasında sarı-turuncu bölümleri bulunan çiçekleri sonbahar aylarında açar ve bu çiçekler “tepecik” veya “dil” adı verilen uzun 3 uzun ipliğe benzeyen uzantıya sahiptir.

 Çiçeği ve tepecikleri bitkiye bağlayan yaprak sapı da dahil olmak üzere erkek organları kurutularak özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılır.

Safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran’da yetiştirilir. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatıdır. Safran bitkisi güçlü ve doğrudan güneş ışığını ne kadar severse, gölgede kalmaktan da o kadar hoşlanmaz.

Dolayısıyla günışığı alan yamaçlar (Kuzey Yarımküre’de güneye doğru) safran bitkisi dikimi için en elverişli yerlerdir.  Osmanlı padişahlarını kuvvet macunu olarak kullanılan ve dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan Safran bitkisi Türkiye de sadece Safranbolu ilçesi ve köylerinde yetişmektedir.

Safran 150’den fazla uçucu ve aroma taşıyan bileşik içerir.  ancak bu bileşiklerin en güçlüleri, zeaksantin, likopen, karotenoidler olarak adlandırılan, safranın kendine has aromasının yapı taşları olan maddelerdir.

Bunlarla beraber, safran çiçeğindeki crocetin, safranal ve picrocroin adlı maddelerde özellikle kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen güçlü antioksidatif etkiler sahiptirler. Özellikle crocetin adlı etken maddenin kollestrolü azaltıcı ve eklem ağrılana karşı güçlü bir tedavi destekleyicisi olduğu, son dönem yapılan araştırmalarda öne çıkmıştır.

 

Safran Çiçeğinin Faydaları

 

Mısırlı sağlıkçılar her türlü gastroentestinal tedavi için safranı kullanırdı. Safran kanser bastırıcı, mutasyon-önleyici, immünomodüle edici yani anti alerjern, ve antioksidan benzeri özelliklerinden kaynaklı İlaç sanayinde hammadde olarak kullanılır.

  • Safran acı tadıyla iştah açıcıdır. 
  • Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. 
  • Sinir zayıflığını giderir. 
  • Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. 
  • Ateşi düşürür ve öksürüğü keser.
Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir. Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafndan kullanılmamalıdır.

  • Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. 
  • Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. 
  • Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.

 

Safran Çiçeğinin Zararları

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır. Böbreklere zarar verir. Kanamaya neden olur. Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır. Belirli dozlar sağlık açısından tehlike yarattığından dolayı herhangi bir rahatsızlık için kişinin kendi başına kullanmaması yerinde olur.


Safran Çiçeği Nasıl Kullanılırİlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamileler hiç kullanmamalıdır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur..

Safran çiçeğinin yemek ve tatlılarda kullanımıda gayet kolaydır. Örneğin; iki su bardağı pirinç ölçüsünde pilavı pişirdikten sonra safran, pilav tenceresine ilave edilir ve karıştırılır. , 3-4 adet tel safran çiçeği iki yemek kaşığı ılık su içerisinde ıslatılır ve pilav piştikten sonra bu su pilava katılır.


Safran ÇayıSafran çayının yapımı için ;1 Su bardağı sıcak su içerisine 2-3 adet safran lifi katılır ve 5 dakika bekletildikten sonra çay servise hazırdır.


Makalemizn sonuna gelirken safran çiçeğinin özelliklerini incelediğimiz yazımızın okurlarımızın yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza vaktinizi ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder