2 Kasım 2014 Pazar

Şahtere otu

Şahtere otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabileği bir makale olkduğu umudunu taşıyoruz. Yazımızın sonunda yorumlar kısmında fikir ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızın önemini hatırlatır, keyifli okumalar dileriz.

 

Şahtere Otu

 

Şahtere otu; Şahteregiller familyasından; çok parçalı yapraklı, küçük, düzensiz, beyazımtırak veya pembe renkli çiçekleri olan otsu bir bitki cinsidir. 50 kadar türü vardır.

Şahtere otunun bitkisel uygulamalarda kullanılan türü olan Fumaria yurdumuzda da yetimektedir. ülkemizin dışında,  Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asyanın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgelerindede şahtere otu yetişmek için doğal ortamlar bulabilmektedir.

Yaz mevsimi boyunca kırmızıdan mora, erguvaniye ve hatta pembe-beyaza kadar değişen renklerde küçük çiçekler açan şahtere otu,  çiçeklerinden tek tohumlu minik meyvecikler verir. Bitkinin kazık kökü, çiçek saplarına bölünen tek gövdesi, mavi-yeşil renkli, almaşık dizili ve çok parçalı minik yaprakları vardır.

Mayıstan Ekime kadar Şahtere otu toplanarak gölgede kurutulur ve kaldırılır, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Bahçe veya tarlalara ekilen tohumları fazla bir bakıma gerek kalmadan gelişir.

 

Şahtere Otunun Faydaları

 

Şahtere otunun içeriğindeki en belirgin maddeler tanen, şeker, fumarin ve fumar asitleridir. Özellikle fumarin asitleri swedef gibi dermatolojik sorunların giderilmesinde son dönemde öne çıkan bir maddelerdir.

Son zamanlarda  tıp çevreleri tarafından bitkisel uygulamalar ve şahtere otu gibi fumarin asitlerin bulunduğu bitkilerden elde edilen tennürler sedef gibi dermatolojik ve allerjik sorunları giderilmesinde gözle görülür başarılar sağlamıştır.

Bütün bunların yanında şahtere otunu faydalarını şöyle sıralayabiliriz.
  • Karaciğer hastalıklarına, 
  • Uyuz ve egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. 
  • İdrar söktürmeye yarar.
  • Kanı temizler.
  • Basura, damar sertliğine, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına, safra kesesi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarınakarşıda etkili bir tedavi destekleyicidir

 

Şahtere Otu Nasıl Kullanılır

 

Şahtere otu, mayıstan Ekime kadar toplanmalı ve  gölgede kurutulmalıdır. Şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenmelidir..

 

Şahtereotu Çayı

 

1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon elde edilir. Bu infüzyondan istendiği kadar içilir. Ama, akne ve egzama iyileştirilmesinde, günde en az üç bardak içilmesi gerekir.

Şahtere Otu Tentürü 


Şahtere otu tennürü hem kepeği önlüyor hem de cilde tazelik katıyor. bu etkilerinden faydalanabilmek için; bitkinin saplarını beş dakika kaynatın. Daha sonra sabahları aç karnına, akşamları ise yatmadan önce için. Tüketirken bal veya şeker eklemeyin. En az bir hafta süren düzenli kullanımdan sonra olumlu etkileri gözle görünür derecede ortaya çıkacaktır.

Makalemizin sonuna gelirken, şahtere otunun özellikleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, bir sonraki makalemiznde okunmaya değer bir hazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder