7 Kasım 2014 Cuma

Sakız Ağacı


Sakız ağacının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım teknikleri üzerine hazırladığımız yazımızın sizlerin faydalanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmanızın önemini hatırlatmak isteriz. İyi okumalar.

 

Sakız Ağacı 

 

Sakız ağacı (Pistacia lentiscus), sakız ağacıgiller familyasından bir ağaç türüdür. Akdeniz bölgesinin doğal bitkisidir. Bahar aylarında yeşilimsi çiçekler açan, ortalama 3-4 metre boylarında olmakla birlikte 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, çalı görünümünde, kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır.

 Uçucu yağ, acı madde, reçine ve masticin adlı bir madde içerir. Başlangıçta kırmızı renkli iken sonradan siyaha dönüşür. Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu’da ve Sakız Adası’nda yetişir.

Dal ve gövdesinden sakız elde edilir. Çiçekleri küçük ve kırmızı renklidir. Meyvesi ufak, yuvarlak ve sivri uçludur. Başlangıçta kırmızı renkli iken sonradan siyaha dönüşür. Dal ve gövdesinden sakız elde edilir.

Bitkinin dal ve gövdesinin yaralı yerlerinden akan reçinenin pıhtılaşmasıyla “mastik” adı verilen sakız elde edilir. Toplanan bu özsu 2-4 haftada katılaşır. İlk başlarda donuk yeşil renkte olan reçine, daha sonraları soluk sarı renkli, kolaylıkla kırılabilen parça ve damlalar haline gelir. Özel bir kokusu ve tadı vardır.

Eter ve etanolde çözünür. Sakız içinde uçucu yağ, mastisik asit, mastisin ve acı maddeler bulunmaktadır.

 

Sakız Ağacının Faydaları

 

  • Midenin düzenli çalışmasını sağlar. 
  • Çene kaslarını güçlendirir. 
  • Dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir. Ağız kokusunu giderir.
  • Tükürük salgısını arttırır ve mideyi kuvvetlendirir. 
  • Balgam söktürücüdür. 
  • Antibakteriyel ve anti mantar etkilere sahiptir. 
  • Peptik ülser ve gastrite karşı faydalıdır. 

 

Sakız Ağacı Nasıl Kullanılır

 

Ağacın gövdesine açılan çiziklerden akan reçine toplanır ve katılaştıktan sonra kullanılır. Özellikle yapıştırıcı ve vernik üretimi için sanayide kullanılmaktadır.

Parfümeri ve kozmetik alanında da kullanılır. Ayrıca, güzel bir tat ve koku vermesi için başta sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılar olmak üzere tatlı ve yemeklere de katılmaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken sakız ağacının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz maklemizin sizleri yararlanabildiği bir çalışma oldğu kanaatiyle, bir sonraki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder